Gdański Festiwal Muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 12:03
Gdański Festiwal Muzyczny jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-17 kwietnia.
Orkiestra Osiemnastego Wieku wystąpi podczas głównego koncertu Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, na którym wykona Pasję wg. św. Mateusza Bacha
Orkiestra Osiemnastego Wieku wystąpi podczas głównego koncertu Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, na którym wykona "Pasję wg. św. Mateusza" BachaFoto: mat. prasowe

Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina - Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad - Włodzimierz Nahorny.

W roku ubiegłym Gdański Festiwal Muzyczny zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II, któremu był dedykowany. Z kolei program tegorocznej edycji uwzględnia 330. rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym jego punktem będzie wykonanie monumentalnej "Pasji wg. św. Mateusza" Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century. Do grona międzynarodowej, blisko 100 osobowej grupy artystów dołączy chór chłopięcy z Gdańska - Pueri Cantores Olivenses. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcje Artysty Rezydenta. Wieczór ten odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych.

Gdański Festiwal Muzyczny z racji założeń i eklektycznego charakteru nie pretenduje jednak do miana festiwalu muzyki dawnej, dlatego też będzie to jedyne wykonanie wykorzystujące instrumentarium z epoki. Pozostałe koncerty poświęcone muzyce barokowej mają udowodnić, że muzykę tego okresu można i powinno wykonywać się na instrumentach współczesnych. Można też przedstawiać ją w różnych, niekoniecznie klasycznych opracowaniach.

Wyjątkowy charakter będzie miał z pewnością recital Krzysztofa Jakowicza, który wykona utwory na skrzypce solo lipskiego kantora. Kunst Der Fuge z kolei to tytuł koncertu jednego z najlepszych europejskich kwartetów - Royal String Quartet, w programie którego obok fragmentów słynnego dzieła Bacha usłyszymy utwory znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego.

Bardzo interesująco zapowiadają się też koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim. W programie znajdą się m.in. koncerty Bacha i Haendla, wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz Carmina Ianicii poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI-wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana.

Festiwal zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która będzie wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją słynny kompozytor i dyrygent, dyrektor artystyczny tej sceny – Mirosław Skoryk.

materiały promocyjne/mc/mm

Zobacz więcej na temat: Gdańsk koncerty MUZYKA
Czytaj także

Fasolis: 10 na 100 dawnych dzieł jest doskonałych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
- Trzeba się zastanowić, dlaczego muzyka współczesna nie przynosi nam aż takich emocji jak muzyka dawna - mówił Diego Fasolis, który poprowadził zespół I Barocchisti na festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtycka Syrena. Rzecz o Konstancji Czirenberg

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 12:00
O legendarnej XVII-wiecznej gdańskiej śpiewaczce rozmawialiśmy z autorką jej biografii - Anną Czerwińską-Rydel.
rozwiń zwiń