Instalakcje. Do czego muzyka potrzebuje ciała?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:30
– Ciało było ignorowane przez stulecia. A przecież od tego, jak trzymamy instrument, jak ćwiczymy postawę, zależy brzmienie dźwięku, który wydobywamy – mówił w Dwójce Wojciech Blecharz, kurator festiwalu Instalakcje.
Audio
  • Wojciech Blecharz opowiada o festiwalu muzycznym Instalakcje (Wybieram Dwójkę)
  • Karolina Breguła o festiwalu Otwarte Pracownie (Wybieram Dwójkę)
  • Piknik Zakłady Ursus 2014 (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa o słuchowisku "Exodus" Tomasza Mana (Wybieram Dwójkę)
fragment plakatu zapowiadającego festiwal Instalakcje 3
fragment plakatu zapowiadającego festiwal Instalakcje 3Foto: materiały promocyjne

– Pójdźmy krok dalej i rozszerzmy cielesność o gest, który bardzo ważny jest w niektórych utworach muzycznych. Brzmienie zależy tam od tego, jak opukujemy instrument, jak go macamy, pocieramy, dotykamy. Dźwięk nie istniałby bez bezpośredniego kontaktu z ciałem – tłumaczył Wojciech Blecharz, dodając, że impulsem tegorocznych Instalakcji jest fakt, że wśród europejskich i amerykańskich kompozytorów, głównie młodego pokolenia, temat cielesności staje się coraz ważniejszym obiektem obserwacji, eksploracji i analizy.

Festiwal instalacji muzycznych Instalakcje 3. odbędzie się 14-15 czerwca w Nowym Teatrze w Warszawie. Oprócz prawykonań utworów Wojciecha Blecharza, Andrzeja Kwiecińskiego, Sławomira Wojciechowskiego oraz Aleksandry Gryki oraz orkiestry perkusyjnej, w której zagrać może każdy, organizatorzy przygotowali także instalacje artystyczne twórców z całego świata. – Niektóre prace odnoszą się do poszczególnych części ciała, do dłoni czy do ust. Inne pokazują, co dzieje się z falami mózgowymi w momencie wykonywania muzyki – opowiadał kurator festiwalu.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest bezpłatny. Więcej w nagraniu audycji "Wybieram Dwójkę".
***

W audycji rozmawialiśmy ponadto z Karoliną Bregułą, którą pytaliśmy o metody współczesnego upowszechniania sztuki, a także sprawdzaliśmy, w jakie relacje sztuka wchodzi z problemami społecznymi w miejscu dawnych zakładów Ursus.

Polecaliśmy również nasze najnowsze słuchowisko, którego autorem i reżyserem jest Tomasz Man.
Program prowadził Adam Suprynowicz.

mc/asz

Zobacz więcej na temat: MUZYKA SZTUKA
Czytaj także

Muzyka dla matematyków, lekarzy i psychologów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 17:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o wyjątkowym koncercie zespołu Kwadrofonik, który w Filharmonii Świętokrzyskiej zagra cztery premierowe utwory, wśród nich dzieło oprarte na dźwiękowym przekładzie zapisu fal mózgowych i snu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarszczka, wstyd, kaloryfer, ciąża... Akordeoniści mają trudniej?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 18:00
Bohaterem audycji "Five o'clock" stał się po raz drugi instrument kojarzony raczej z weselem niż z filharmonią. Paweł Janas udowadnia jednak, że akordeon może zarówno podbić serca masowej publiczności (talent show "Must Be The Music"), jak i stać się znakomitym narzędziem dla awangardowej kameralistyki.
rozwiń zwiń