Różewicz Open Festiwal w Radomsku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 16:28
Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To właśnie tutaj dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach...
Fragment grafiki promującej Różewicz Open Festiwal 2014
Fragment grafiki promującej Różewicz Open Festiwal 2014Foto: mat. prasowe

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy  plakatów,  warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania z e znakomitymi osobami.
Festiwal to nie tyko propagowanie twórczości Braci Różewiczów, ale przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

/

Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna... To właśnie w Radomsku znajduje się ukochane kino "Kinema" Stanisława Różewicza, które jak sam mówił, wpłynęło na to, że został reżyserem. Organizując Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, nie zapominamy także o najstarszym z Braci - Januszu, którego kult przewija się w całej twórczości Stanisława i Tadeusza Różewiczów.
Różewicz Open Festiwal jest niewątpliwie nie tylko wydarzeniem promującym zasługi Braci Różewiczów, ale przede wszystkim hołdem dla Wielkich Twórców. Ma łączyć w sobie pasję poetycką, dramatyczną oraz filmową artystów związanych z Radomskiem. Z roku na rok jego zasięg ma się powiększać, a miasto młodości  Braci Różewiczów ma być znane z tego przedsięwzięcia.
Dyrektorem Artystycznym nadchodzącej edycji (6-13 października) jest prof. Barbara Osterloff - historyk i krytyk, prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, która od 30 lat wykłada historię dramatu i literatury na wydziale aktorskim. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Teatr". Jest autorem książki "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską". Koordynatorem każdej edycji jest Krystyna Michalska.

mc/mm

 

Czytaj także

Radomsko braci Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 11:20
- Tadeusz dostał takie imię na cześć Kościuszki, bo w tym domu wisiał portret Naczelnika na ścianie - opowiadała w Dwójce Maria Dębicz, znawczyni twórczości Tadeusza Różewicza i jedna z bohaterek reportażu poświęconego rodzinnej miejscowości braci Różewiczów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proste zdania chwytają za gardło. Poezja Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:00
– Z najprostszych, elementarnych, wręcz banalnych zdań i wypowiedzeń poeta budował niezwykle wstrząsające teksty. Niesamowite, skupione, ostre wiersze – mówił w Dwójce Bronisław Maj o zmarłym 24 kwietnia Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poetą jest ten, który odejść nie może". Wspominamy Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:00
– Za prawdziwych partnerów do rozmowy uważał młodych ludzi – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Andrzej Zawada. W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego poety i dramaturga przywołujemy wspomnienia jego przyjaciół i ludzi, którzy go spotykali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i Miłosz – jedyna taka rozmowa

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 13:00
To wyjątkowe spotkanie dwóch gigantów polskiej poezji odbyło się w lipcu 1999 roku w loży Solskiego w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Powstało niezwykłe nagranie: o życiu alternatywnym, o kobietach, o początkach pisania.
rozwiń zwiń