Dzieła Mikołaja z Radomia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 09:00
W audycji "Historia muzyki polskiej" opowiemy o Mikołaju z Radomia, jednym z najwybitniejszych i najbardziej znaczących kompozytorów w historii muzyki polskiej, prekursora nowoczesnej polifonii.
Dzieła Mikołaja z Radomia
Foto: Wikimedia / CC

Twórczość Mikołaja z Radomia stanowi najstarszy zachowany w Polsce jednolity korpus utworów jednego kompozytora. Jako przedstawiciel szkoły burgundzkiej zapoczątkował swą twórczością zasadnicze przemiany w zakresie traktowania głosów w strukturze wielogłosowej. Dał tym samym impuls do rozwoju nowoczesnej polifonii
W dalszym ciągu jednak nie wiadomo, czy notatka z 1422 roku o Mikołaju klawicymbaliście królowej Zofii lub notatka o Mikołaju psałterzyście katedry krakowskiej w 1460 roku odnoszą się właśnie do Mikołaja z Radomia.
Wiadomo natomiast, że w rękopisach z około 1430-1450 roku znajduje się dziesięć kompozycji sygnowanych "O. N. de Radom' - Opus Nicolai de Radom.
Na czoło twórczości Mikołaja z Radomia wybija się największy i najsławniejszy utwór - Magnificat . Jest on jednym z najstarszych w Europie przykładów zastosowania techniki fauxbourdon.
Na audycję zaprasza Wojciech Włodarczyk

30 października (środa), godz. 15.30

***
Cykl audycji "Historia muzyki polskiej" realizowany jest przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA MUZYKA Radom
Czytaj także

Gesualdo nie był sam

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:00
Jako wielki outsider muzyki schyłkowego renesansu oraz autor wstrząsającego mordu, inspirował Stawińskiego, Herzoga, Herlinga-Grudzińskiego i wielu innych. Dziś wiemy już jednak, że Carlo Gesualdo nie był "samotną wyspą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Stabrawa: zdobył Berlin, bo przegrał w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:00
- Każdy ucząc się gry na instrumencie, myśli o tym, żeby później stać na scenie i grać solo. Ludzie nie wiedzą, co to za męka podróżować jako solista po świecie. Gra się 45 minut, wszyscy Cię podziwiają, a potem jest pustka - mówił w audycji "Five o'clock" wybitny skrzypek i koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa.
rozwiń zwiń