Symfonia fantastyczna i inne specjały

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:00
W kolejnej odsłonie konkursu "Koncert za SMS" zwyciężył - decyzją słuchaczy - koncert z Festiwalu Beethovenowskiego z 2004 roku. Utwory Mahlera, Dworzaka i Berlioza już w piątek o 13.00 na antenie Dwójki!

W tym tygodniu zdobywcą nagrody w konkursie "Koncert za sms” jest Pan Marcin z miejscowości Kamienica (woj. małopolskie). Oto jego wypowiedź:

Od wzniosłego i monumentalnego, a miejscami natchnionego Mahlera, poprzez odmiennego Dworzaka, kończąc na delikatnym i uczuciowym Berliozie.

Koncert ów zabrzmiał na Festiwalu Beethovenowskim, którego hasło w roku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej brzmiało Beethoven i muzyka Europy narodów . Jego program stworzył dla autora IX Symfonii kontekst wiedeński - Mahler, praski - Dworzak i paryski - Berlioz. Można także dodać kontekst niemiecki, gdyż Lieder eines fahrenden Gesellen - Pieśni wędrującego czeladnika na głos i orkiestrę Gustava Mahlera powstały w Kassel, gdzie kompozytor pełnił wówczas obowiązki kapelmistrza w miejscowej operze.

Koncert h-moll op. 104 na wiolonczelę i orkiestrę Antonina Dworaka należy do najpiękniejszych przeznaczonych na ten instrument, a Symfonia fantastyczna - epizod z życia artysty Hektora Berlioza to jeden najbardziej oryginalnych wykwitów romantyzmu w muzyce, dzieło wyjątkowe, budzące kontrowersje od paryskiej premiery 5 grudnia 1830 roku.

Program:

Gustav Mahler Lieder eines fahrenden Gesellen na głos i orkiestrę, Antonin Dworzak Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, Hector Berlioz Symfonia fantastyczna op. 14

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Gabriel Chmura, Stella Doufexis – mezzosopran, Frans Helmerson – wiolonczela (Warszawa, Teatr Wielki, 2.04.2004) - VIII Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

***

W "Konkursie za SMS" co tydzień przedstawiamy Państwu nowe propozycje koncertowe.

Każdy z koncertów ma swój indywidualny symbol literowo-cyfrowy (K01, K02, K03, K04, K05). O tym, który z nich nadamy w całości w piątkowej audycji, decydują uczestnicy głosowania.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać SMS pod numer 71211 z symbolem wybranego koncertu oraz krótkim uzasadnieniem wyboru . Autor najciekawszego uzasadnienia otrzyma cenną nagrodę!

Głosy oddawać można od godz. 15.00 w piątek do godz. 18.00 w czwartek. O wynikach głosowania informujemy na naszej antenie w czwartek o 19.30.

Uczestnicy głosowania mogą wygrać nagrody w postaci boxów płytowych.

Regulamin konkursu "Koncert za SMS" - nagrody płytowe

***

A oto pozostałe koncerty, na które można było w tym tygodniu głosować:

K02

Posłuchaj fragmentu koncertu K02

Recital pianisty Dang Thai Sona na 65. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (09.08.2010)

Maurice Ravel Miroirs , Claude Debussy Kącik dziecięcy , Fryderyk Chopin Tarantela As-dur op. 43 , Bolero C-dur op. 19 , Barkarola Fis-dur op. 60 , Polonez-Fantazja As-dur op. 61

Skala koncertowych wrażeń i odczuwanych emocji bywa bardzo różna. Nawet bardzo dobre wykonania zapadają w pamięć najczęściej na niezbyt długi okres. W przypadku dusznickiego recitalu Dang Thai Sona było zupełnie inaczej. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z roku 1980, goszczący w Dworku Chopina po długiej przerwie, dał koncert, który w pamięci wielu słuchaczy pozostanie na zawsze. Recital, wyraźnie programowo spolaryzowany, w pierwszej części eksponował bogactwo barw utworów Ravela i Debussy’ego, ale jego absolutną rewelacją, zarezerwowaną na sam finał wieczoru, okazała się interpretacja Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 Chopina. Jeśli w ogóle można mówić o doświadczeniach mistycznych przy słuchaniu muzyki, to obcowanie z tą interpretacją Dang Thai Sona takim właśnie było

K03

Posłuchaj fragmentu koncertu K03

Arte dei Suonatori, dyr. Reinhard Goebel (Warszawa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 27.05.2002) - Festiwal Muzyka dawna persona grata Heinrich Ignaz Franz von Biber Battalia , Georg Philipp Telemann Koncert polski B-dur , Koncert polski G-dur , Johann Heinrich Schmelzer Sonata , Sebastian Knupfer Sonata , Georg Friedrich Haendel Sinfonia HWV 339, Sonata HWV 228

To był kolejny, ale pod wieloma względami całkowicie wyjątkowy koncert festiwalu "Muzyka dawna, persona grata”. Formuła dobrze znana - Arte dei Suonatori i goście, którzy spotykali się z poznańską orkiestrą, przygotowując nowe programy, przedstawiane często w tamtych latach w naszym radiowym Studiu Koncertowym. Bohaterem tego wieczoru był legendarny skrzypek Reinhard Goebel. Na interpretacjach jego oraz jego zespołu wychowały się przynajmniej dwa pokolenia wielbicieli muzyki dawnej.

Musica Antiqua Köln i nowe odczytanie baroku niemieckiego, całe bogactwo repertuaru drezdeńskiej orkiestry, wreszcie wirtuozowska muzyka skrzypcowa, której mistrzem, ale i ofiarą był sam Goebel. Przygotowując słynne nagranie Sonat różańcowych Bibera uległ kontuzji. Po kilku latach przerwy podjął heroiczny wysiłek, powrócił do gry, zmuszony był jednak przełożyć skrzypce do prawej ręki. Koncertem z Arte dei Suonatori w Warszawie wracał do tradycyjnej techniki. Goebel znów formie? Z nadzieją i niepokojem czekaliśmy na jego występ w Warszawie.

Tak, był w świetnej formie, grał i prowadził Arte dei Suonatori z pasją, zaangażowaniem i wielką przyjemnością. Dali razem naprawdę znakomity koncert!

K04

Posłuchaj fragmentu koncertu K04

Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Franciszka Liszta – Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza , solista: Leslie Howard – fortepian (Warszawa, 27.11.2011)

Franciszek Liszt II Rapsodia węgierska cis-moll , III Koncert fortepianowy Es-dur op. posth. , I Rapsodia węgierska cis-moll (transkrypcja orkiestrowa Franciszka Dopplera), Fantazja na tematy węgierskie na fortepian i orkiestrę

Koncertem tym Polska Orkiestra Radiowa złożyła hołd Franciszkowi Lisztowi, kompozytorowi urodzonemu 200 lat wcześniej, w nocy z 21 na 22 października 1811 roku w miejscowości Doborján, obecnie leżącej we wschodniej Austrii w prowincji Burgenland. Obok świetnie znanych Rapsodii węgierskich , w programie wieczoru znalazł się III Koncert fortepianowy Es-dur op. pośm., utwór wykonywany rzadko. O tym, że Liszt jest autorem trzech koncertów fortepianowych, było wiadome muzykologom od dawna na podstawie napisanego do wydawcy listu z końca 1839 roku. Koncerty Es-dur i A-dur zostały opublikowane w wersjach uznanych przez kompozytora za finalne, po latach ich publicznego wykonywania, a w ślad za tym dokonywania korekt, doskonalenia formy, cyzelowania szczegółów. Trzeci, napisany być może wcześniej niż wymienione wyżej, z jakichś powodów nie zyskał takiej ostatecznej postaci i nie został opublikowany za życia autora. Utwór utrzymany jest w ulubionej przez Liszta formie rozbudowanego allegra koncertowego, składającego się z kilku przechodzących płynnie epizodów, w tym umieszczonego centralnie fragmentu wolnego.

K05

Posłuchaj fragmentu koncertu K05

Music for 18 Musicians Reicha i Ensemble Modern - 9. Festiwal Sacrum Profanum (Kraków, Hala ocynkowni, 11.09.2011)

Paweł Mykietyn Dwa Wiersze Miłosza na 2 aktorów, 10 muzyków, elektronikę i warstwę wideo , Steve Reich Daniel Variations na 2 soprany, 2 tenory i zespół instrumentalny, Electric Counterpoint na gitarę elektryczną i taśmę, Music for 18 Musicians , wyk: Steve Reich – fortepian, Jonny Greenwood – gitara, Zygmunt Malanowicz – recytacja, Maja Ostaszewska – recytacja, Ensemble Modern, Synergy Vocals

Początek wielkiego święta, jakim były 75. urodziny Steve’a Reicha na Festiwalu Sacrum Profanum. Mocne otwarcie z udziałem kompozytora, gwiazdy sceny rozrywkowej – Jonny’ego Greenwooda i zachwycających mechaniczną precyzją zespołów Ensemble Modern i Synergy Vocals. A na dodatek piękna kompozycja (scena teatralna z muzyką) Pawła Mykietyna.
I godzina transu w Muzyce na 18 muzyków , która mogłaby się nigdy nie kończyć…

Zobacz więcej na temat: koncert konkurs MUZYKA
Czytaj także

Kantaty rodziny Bachów tryumfują

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 15:00
Tym razem w konkursie "Koncert za SMS" wybrali Państwo wrocławski występ The Monteverdi Choir i The English Baroque Soloists pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera z 2007 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwyciężył hiszpański barok!

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 14:50
W kolejnej odsłonie konkursu "Koncert za SMS" wybrali Państwo występ zespołu Al Ayre Español na festiwalu "Mazovia goes Baroque" w 2011 roku.
rozwiń zwiń