Twarze i plakaty Waldemara Świerzego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:00
W cyklu "Portrety" przedstawiliśmy wspomnienia o niedawno zmarłym artyście Waldemarze Świerzym - grafiku, autorze plakatów, współtwórcy polskiej szkoły plakatu.
Audio
  • Twarze i plakaty Waldemara Świerzego (Portrety/Dwójka)
Wystawa Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu w Muzeum Śląskim w Katowicach
Wystawa "Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu" w Muzeum Śląskim w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Waldemar Świerzy odszedł 27 listopada. Miał 82 lata.
Artysta ten należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. Tworzył plakaty, ilustracje do książek, okładki płyt, kalendarze, znaczki pocztowe. Prace artysty są eksponowane w największych światowych galeriach, m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu.

W Dwójce o Waldemarze Świerzym opowiadali: Nina Rozwadowska i Barbara Rybnikow z Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, Monika Małkowska, krytyczka sztuki, oraz Andrzej Pągowski, grafik, uczeń mistrza.

W audycji usłyszą Państwo także wypowiedzi samego artysty oraz Macieja Urbańca.

"Portrety" przygotowała Aleksandra Łapkiewicz.

IAR / mm

Zobacz więcej na temat: SZTUKA
Czytaj także

Zygmunt Januszewski - nauczyciel i przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 12:00
- Kochał sztukę, kochał pracę ze studentami. Myślę, że bez tego nie potrafiłby żyć - mówił w Dwójce Paweł Nowak, prorektor ASP w Warszawie. W "Portretach" prof. Zygmunta Januszewskiego wspominali jego przyjaciele i studenci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Feliks Przybylak przeżywał świat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 19:00
- Nie tylko słuchał muzyki. On ją chłonął całym sobą. Zapodziewał się w niej. Ale zarazem tłumiąc patetyczność obrzucał kompozytora wulgaryzmami - mówiła w Dwójce poetka Urszula Kozioł o swoim mężu, zmarłym w 2010 r. pisarzu Feliksie Przybylaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzeja Mandaliana droga do polskości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 10:00
W czasach stalinizmu wraz z "pryszczatymi" sławił nowy ustrój. Potem zamilkł jako poeta na kilkanaście lat. W latach 70. był już działaczem opozycji demokratycznej. W "Portretach" przedstawiliśmy sylwetkę Andrzeja Mandaliana.
rozwiń zwiń