Andrzeja Mandaliana droga do polskości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 10:00
W czasach stalinizmu wraz z "pryszczatymi" sławił nowy ustrój. Potem zamilkł jako poeta na kilkanaście lat. W latach 70. był już działaczem opozycji demokratycznej. W "Portretach" przedstawiliśmy sylwetkę Andrzeja Mandaliana.
Audio
  • Andrzeja Mandaliana droga do polskości (Portrety/Dwójka)
Andrzej Mandalian (2007 r.)
Andrzej Mandalian (2007 r.)Foto: Mariusz Kubik / Wikimedia / CC

"Uważałem, że tu w Polsce jest i będzie inaczej, że wszystkie błędy systemu właśnie tu będą naprawione, że Wielka Utopia tu zostanie zrealizowana. Niemal wszyscy, którzy wraz ze mną repatriowali się do Polski i aktywnie włączyli w budowanie nowego systemu, przeszli przez więzienia lub łagier. Dla mnie to była rękojmia, że nie dopuszczą, by w Polsce stało się to samo, co w ZSRR. Zresztą proszę pamiętać, że z mojego punktu widzenia przeniosłem się z kraju wielkiej niewoli do kraju dzikiej wolności." - mówił Andrzej Mandalian Annie Bikont i Joannie Szczęsnej w książce "Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu".

Andrzej Mandalian, poeta i tłumacz, urodził się 6 grudnia 1926 roku w Szanghaju, zmarł zaś 24 listopada 2011 w Warszawie. W 1993 roku pisarz opublikował zbiór autobiograficznych opowiadań "Czerwona orkiestra", których akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Książka pokazuje niezwykłą drogę do polskości bohatera będącego dzieckiem entuzjastów i jednocześnie ofiar komunizmu. Ryszard Matuszewski pisał, że obraz przedstawionej przez Mandaliana rzeczywistości sowieckiej nakreślony został z demaskatorskim humorem, w stylu gogolowskim.

W cyklu "Portrety" przypomnieliśmy opowieść pisarza o swoim życiu i pisaniu wierszy. Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

Czytaj także

Cudzoziemcy w PRL-u: przyjeżdżali nie tylko z miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 00:00
- O Polsce nie wiedziałam prawie nic. Wyobrażałam sobie, że ten kraj jest nie do życia, ale byłam młoda, nie bardzo się przejmowałam - w "Przestrzeniach kultury" przyglądaliśmy się świadectwom cudzoziemców, którzy zdecydowali się na życie za żelazną kurtyną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie dzieci Williama S. Burroughsa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:55
W przyszłym roku mija 100. rocznica urodzin wielkiego ekscentryka wśród artystów. Jaki był jego wpływ na kino, muzykę i literaturę. O tym porozmawiamy z wokół książki Rafała Księżyka i I wydania "Soft Machine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń