Muzyka Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 14:59
W przedpołudniowym paśmie muzycznym Programu 2 zostaną przypomniane w tym tygodniu utwory pisane w czasie lub po zakończeniu I wojny światowej przez kompozytorów wszystkich stron konfliktu.
Wielka Wojna. Strzelcy australijscy na kładce, w lesie Chteau, 1917
Wielka Wojna. Strzelcy australijscy na kładce, w "lesie" Château, 1917Foto: Wikipedia, domena publiczna

"...wydarzyła się na granicy dwóch epok. Jej wybuch zamknął dzieje długiego wieku XIX, który rozpoczął się rewolucją we Francji w 1789 roku. W 1914 dobiegła końca belle epoque,  «a wyglądało na to, że ten świat będzie trwał wiecznie»”. Wielka Wojna zmiotła nie tylko XIX-wieczny porządek polityczny świata, cesarstwa i monarchie, ale przeorała również świadomość społeczną oraz – jak wyraźnie zaznaczył w najnowszej polskiej monografii konfliktu Andrzej Chwalba – "przyniosła zmiany w zakresie kultury wysokiej”. Artyści "o zwycięstwo walczyli piórem, obrazem, kamerą filmową, grą sceniczną”. Należałoby dodać: walczyli także kompozytorzy dźwiękami swoich utworów.

Wydarzeniach lat 1914-1918 odbiły swe piętno także na twórczości kompozytorów europejskich. W porannym paśmie muzycznym Programu 2 zostaną przypomniane utwory pisane w czasie lub po zakończeniu Wielkiej Wojny przez kompozytorów wszystkich stron konfliktu, m.in. Claude’a Debussy’ego (suita "En blanc et noir"), Edwarda Elgara (Koncert wiolonczelowy), Ralpha Vaughana-Williamsa ("A Pastoral Symphony"), Maurice’a Ravela (Koncert fortepianowy na lewą rękę), Sergiusza Prokofiewa (Koncert na lewą rękę) [obydwa napisane dla pianisty Paula Wittgensteina, który stracił prawą dłoń na polu walki], Albana Berga, Igora Strawińskiego, Ivora Gurneya ("War Elegy") i innych.

Na "Molo melomana" zaprasza Marcin Majchrowski.

14-18 lipca (poniedziałek – piątek), godzi. 9.05-12.00
mm

Zobacz więcej na temat: I wojna światowa MUZYKA
Czytaj także

Kim byli członkowie „Czarnej Ręki”?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 21:26
Minęła setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej. Bezpośrednią przyczyną tego historycznego wydarzenia był zamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabiłem", "Odcięta ręka" – Blaise'a Cendrarsa wizja życia w okopach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- W jego opowiadaniach słyszymy wszystkie kalibry użytej broni. Powstaje nieprawdopodobny opis pola bitewnego, bardzo żywy, bardzo współczesny - o zbiorze "Odcięta ręka" Blaise'a Cendrarsa opowiadał w Dwójce tłumacz Jacek Giszczak.
rozwiń zwiń