Izraelsko-palestyński mur zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 22:02
Palestyńczycy pielęgnują pamięć o utraconej ziemi, pamiętają wioski, z których dziś często nic już nie zostało. Czy Izraelczycy mają tego świadomość? Czy pamiętają o tych miejscach?
Audio
  • Spór o historię i pamięć w konflikcie izraelsko-palestyńskim (Puls świata/Dwójka)
Tzw. mur bezpieczeństwa dzielący Izrael i Palestynę
Tzw. mur bezpieczeństwa dzielący Izrael i PalestynęFoto: Pikiwikisrael/Wikimedia/CC

Izraelczyków i Palestyńczyków rozdziela mur, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa państwu żydowskiemu. Fizyczna separacja przynosi wyniki – liczba zamachów terrorystycznych zdecydowanie spadła. Mur powoduje jednak, że obie nacje praktycznie się nie spotykają i nie znają. Różnią się także stosunkiem do wspólnej przeszłości.

Na temat sporu o historię i pamięć w konflikcie izraelsko-palestyńskim z Michałem Sobelmanem, tłumaczem literatury hebrajskiej, rozmawiał w Dwójce Jarosław Kociszewski.

mc/jp

Czytaj także

Węgierski przełom

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:19
Jak Węgrzy obchodzą 25. rocznicę obalenia komunizmu? Czym dla nich jest historia, jak ich określa i - dlaczego tak bardzo? O tym opowiadał w Dwójkowym Pulsie świata Janos Tisler, dyrektor Instytutu kultury Węgierskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy rozbiór Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 15:19
– Sytuacja na Ukrainie przypomina rozbiory Polski sprzed dwustu lat. Agresor zabiera kawałek terytorium państwa i zachęca innych, by czynili to samo, a armia tego państwa, choć istnieje, tak naprawdę nie działa – mówił w Dwójce dr Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebelia w Iraku. Gdzie jest irackie wojsko?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 10:40
– Ci, którzy sieją ogień, sami w nim spłoną – mówi Nuri al-Maliki, premier Iraku, kraju niestabilnego od 2003 r. W ostatnich dniach jego część opanowali sunniccy terroryści z ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, którego przywódca dąży do ustanowienia kalifatu.
rozwiń zwiń