28 czerwca 1914 r. w Sarajewie Gawriło Princip zastrzelił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię Chotek. Wydarzenie stało się iskrą zapalną wojny, która wkrótce rozlała się na całą Europę. Pomimo początkowego entuzjazmu państw sprzymierzonych w dwóch zwalczających się blokach, wynikającego z wiary w szybkie osiągnięcie celów politycznych, walki trwały aż cztery lata i doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Jednocześnie w wyniku I wojny światowej upadło mocarstwo Austro-Węgier, zaś władzę w Rosji przejęli bolszewicy. Swoją szansę podczas zawieruchy wojennej wykorzystali Polacy, którzy po ponad 100 latach niewoli odzyskali niepodległość.
>>>Zobacz serwis historyczny Polskiego Radia<<<
Wszystkie te wydarzenia wspominać będziemy 28 czerwca (sobota), w 100. rocznicę zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie.
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza rozmawiała ze swoimi gośćmi o tym, jak doszło do wybuchu Wielkiej Wojny.
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" wysłuchaliśmy transmisji koncertu z Sarajewa, gdzie w Vijećnicy, zabytkowej siedzibie władz miejskich Sarajewa, wystąpił Chór Opery Narodowej w Sarajewie i Orkiestra Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta.
Tuż przed transmisją przedstawiliśmy reportaż Joanny Szwedowskiej i Katarzyny Nowak o sarajewskiej Vijećnicy. Obiekt zaprojektował Aleksander Wittek - austriacki architekt i mistrz szachowy z 1892 roku, a następnie przebudował Ćiril Iveković w formach neomauretańskich. Po II wojnie światowej mieściła się tutaj Biblioteka Narodowa, która została zbombardowana w 1992 roku. Spłonęło wtedy 90 proc. ksiąg i manuskryptów, a budynek przez wiele lat stał zrujnowany. Odbudowa biblioteki trwała długo. Wreszcie, w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej rekonstrukcja budynku została ukończona.
Po godz. 20.00 przedstawimy słuchowisko "Zagubieni w historii" wg "Sławy i chwały” Jarosława Iwaszkiewicza, którego akcja obejmuje okres od przedednia I wojny światowej do 1947. Reżyseria: Janusz Kukuła, realizator Andrzej Złomski, adaptacja: Bogumiła Prządka, wyst. m.in. Krzysztof Kołbasiuk, Emilian Kamiński, Małgorzata Pieńkowska, Magdalena Zawadzka.
Na koniec dnia zapraszamy na audycję "Sarajewo 1914 – Postscpriptum", w której Krzysztof Dziuba przedstawi utwory w różny sposób nawiązujące do wydarzeń sprzed 100 lat. Usłyszmy: Adagio z X Symfonii Gustava Mahlera; wyk. Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Rafael Kubelik; Koncert na gitarę i orkiestrę "Vanishing Landscapes” Vuka Kulenovica; wyk. Apostolos Paraskevas – gitara, Landscapes Chamber Ensemble, dyr. Gojko Damjanic; Mostar Suada Bushnaqa, wyk. Randal Pierce – akordeon
bch/jp