Mógł wbić szpilkę Saakaszwilemu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 18:21
W zamian Za za to, że pokojowo oddał władzę podczas "Rewolucji róż”, nigdy za swoje przewinienia nie stanął przed sądem. Zmarłego kilka dni temu Edwarda Eduarda Szewardnadze, wspominał w "Pulsie Świata” Adam Bielan.
Audio
  • Rozmowa z Adamem Bielanem o zmarłym byłym prezydencie Gruzji Edwardzie Szewardnadze (Dwójka/Puls Świata)
Eduard Szewardnadze podczas wizyty w Pentagonie w 2001 roku
Eduard Szewardnadze podczas wizyty w Pentagonie w 2001 rokuFoto: defense.gov/Helen C. Stikkel

Eduard Szewardnadze był ostatnim ministrem spraw zagranicznych ZSRS i drugim prezydentem Gruzji. Całe swoje życie związany był z komunistycznym aparatem; swoją karierę zaczynał w strukturach regionalnych gruzińskiej administracji; później był szefem tamtejszego resortu spraw wewnętrznych, a od 1985 ministrem spraw zagranicznych Związku  Sowieckiego.

Adam Bielan, wiceprzewodniczący PE, oceniał w "Pulsie Świata", że dorobek Szewardnadzego jest "niejednoznaczny”, ale są w nim pewne  jasne punkty. Przypomniał, że w 2003 roku, kiedy po sfałszowanych wyborach parlamentarnych  wybuchła w Tbilisi "Rewolucja Róż”,  a opozycja wdarła się do parlamentu, ówczesny prezydent Szewardnadze "oddał władzę bez przelania kropli krwi”. Chociaż był bardzo zdziwiony, że traci ją na rzecz młodych ludzi, m.in. późniejszego prezydenta tego kraju Michaila Saakaszwilego.

Zdaniem naszego gościa także postawa byłego ministra spraw zagranicznych ZSRS w czasie agresji rosyjskiej na Gruzję w 2008 roku była pozytywna, gdyż nie zdecydował się na "wbijanie szpilek Saakaszwilemu”, lecz stanął po jego stronie.

W zamian za toZ, że w sposób pokojowy oddał władzę, nowe rządy nie pociągnęły go do odpowiedzialności za "nieprawidłowości” podczas jego panowania. Rozmawiał Paweł Reszka.

pp/mm

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze. Jak zapamięta go historia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 19:39
- Jako człowieka odprężenia, końca Związku Radzieckiego, który podążał w kierunku dialogu z Zachodem. Ale także jako skrajnie nieudolnego prezydenta Gruzji, który jednakowoż nie strzelał do ludzi i zdecydował się oddać władzę - mówi Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Eduardzie Szewardnadze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:45
Kim był i jak wpłynął na historię i teraźniejszość Gruzji - mówiła w audycji "Więcej świata" Maria Przełomiec, była korespondentka sekcji polskiej BBC, obecnie Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Przełomiec: Eduard Szewardnadze był mądrym, starym aparatczykiem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:56
- Gruzja niezwykle wiele zawdzięcza Eduardowi Szewardnadze - to opinia dziennikarki Studia Wschód w TVP Info Marii Przełomiec.
rozwiń zwiń