Kościół otwiera się na homoseksualistów?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 20:19
- Ojcowie synodalni dochodzą do wniosków, że trzeba zrezygnować z logiki "wszystko albo nic", bo nie pozwala ona opisać dobrze rzeczywistości, a co dopiero odpowiedzieć na wyzwania, które świat stawia przed nami - mówił w Dwójce Artur Sporniak z Tygodnika Powszechnego.
Audio
  • Kościół otwiera się na homoseksualistów? Rozmowa z Arturem Sporniakiem (Puls świata/Dwójka)
Nadzwyczajny synod biskupów w Watykanie poświęcony rodzinie.
Nadzwyczajny synod biskupów w Watykanie poświęcony rodzinie.Foto: PAP/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

Tegoroczny synod biskupów w Rzymie poświęcony jest rodzinie. W jego trakcie wiele kontrowersji wywołał projekt deklaracji dotyczącej między innymi stosunku Kościoła do homoseksualistów. Jedni mówią o "przełomie", inni o "zdradzie".

- Do tej pory to, co Kościół miał do zaoferowania homoseksualistom, to brak dyskryminacji, jeśli nie będą się oni publicznie ujawniać - wyjaśniał Artur Sporniak. - Teraz mówi się o możliwości nowego otwarcia w tej relacji.

W poniedziałek (13 października) media obiegły zdania biskupów mówiące, że osoby homoseksualne mają do zaoferowania wspólnocie chrześcijańskiej swoje walory. Czy społeczność ta będzie się w stanie na nich otworzyć? Więcej na ten temat - w nagraniu audycji.

Z Arturem Sporniakiem rozmawiał Dariusz Rosiak.

bch

Czytaj także

Czy wielkie prywatne pieniądze psują amerykańską politykę?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 17:00
- To pytanie może postawić tylko Europejczyk. Amerykanie wybrali finansowanie polityki z prywatnych pieniędzy i, jak długo ich pochodzenie i przeznaczenie są przejrzyste, nie widzą w tym problemu - wyjaśnił prof. Bohdan Szklarski, politolog i amerykanista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla może być separatystą i terrorystą?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:00
Tak bowiem postrzegany jest XIV Dalajlama przez władze w Pekinie. Niestety, Chinom coraz częściej udaje się narzucić tę perspektywę w polityce międzynarodowej. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśniał w "Pulsie świata" Piotr Cykowski z Fundacji Inna Przestrzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć dzisiejszą Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 18:59
Protest Gwardii Narodowej, która domaga się demobilizacji. Marsz z okazji kolejnej utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii – i żądania uznania UPA za stronę walczącą o niepodległość Ukrainy, a jej bojowników za weteranów. O ostatnich wydarzeniach na Ukrainie rozmawialiśmy w "Pulsie świata".
rozwiń zwiń