Biografowie opisywali go jako wybitnego męża stanu, charyzmatycznego polityka, stratega, historyka i pisarza nagrodzonego literackim Noblem. Ale kim był naprawdę? Dla wielu Polaków Winston Churchill jest postacią trudną w ocenie, a czasami wręcz negatywną. Przypisuje mu się brak realizacji sojuszniczych postanowień w roku 1939, oddanie Polski Stalinowi na konferencji jałtańskiej, czy też nieobecność polskich żołnierzy na Londyńskiej Paradzie Zwycięstwa w roku 1946.
>>>Zobacz serwis Polskiego Radia o II wojnie światowej
Obecni w studiu Dwójki historycy zgodzili się, że choć brytyjski premier jest z polskiego punktu widzenia postacią kontrowersyjną, to nie wszystkie przypisywane mu grzechy są zasadne.
- Pamiętajmy, że w 1939 roku Wielką Brytanią rządził Neville Chamberlain, zaś w 1946 roku Clement Attlee. Churchill nie miał wówczas realnego wpływu na brytyjską politykę - zauważał prof. Zbigniew Wawer. Historyk dodawał, że w czasie konferencji jałtańskiej Churchill miał najsłabszą pozycję z całej trójki przywódców koalicji antyhitlerowskiej. - Wielka Brytana była wówczas uzależniona od pomocy Amerykanów. Była ich klientem.
Tym, co Polacy mogą zawdzięczać Churchillowi jest, zdaniem prof. Wawera, doprowadzenie do układu Sikorski-Majski. - Choć był on dla nas niekorzystny politycznie, to dzięki niemu sowieckie łagry opuściły setki tysięcy Polaków.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Goście: prof. Aleksander Smoliński, prof. Zbigniew Wawer i prof. Michał Leśniewski.
Data emisji: 24.01.2015
Godzina emisji: 16.00
bch