Dziennikarstwo śledcze w rękach korporacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 18:30
- Przestępczość zorganizowana od dawna nie zna granic. Dziennikarstwo też musi je przekraczać - tłumaczył Wojciech Cieśla sens istnienia międzynarodowych korporacji dziennikarskich.
Audio
  • Dziennikarstwo śledcze w rękach korporacji? (Puls świata/Dwójka)
Dziennikarstwo śledcze to wyjątkowo kosztowny i pracochłonny rodzaj dziennikarstwa. Coraz rzadziej stań na jego uprawianie pojedyncze redakcje...
Dziennikarstwo śledcze to wyjątkowo kosztowny i pracochłonny rodzaj dziennikarstwa. Coraz rzadziej stań na jego uprawianie pojedyncze redakcje...Foto: Wojciech Cieśla

- Wielu śledztw dziennikarskich nie dałoby się przeprowadzić w ramach jednej redakcji, a nawet jednego kraju. To tony materiałów do analizy. Korporacje umożliwiają przeprowadzenie takich dochodzeń - opowiadał gość Pawła Reszki.

O słuszności tej tezy przekonują afery podatkowe "Swissleaks" i "Luxleaks" - opisane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych. Rozmówcy zwrócili przy okazji uwagę na ogólniejszą - budującą - tendencję do solidarności wśród dziennikarzy, którzy wcześniej nie byli raczej skłonni do dzielenia się materiałami. Pozytywną zmianę było widać chociażby w przypadku sprawy Janukowycza.

Problemem pozostaje finansowanie nowego dziennikarstwa śledczego. Czy można w tej kwestii liczyć na prywatnych sponsorów? A może na Komisję Europejską?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Reszka

Gość: Wojciech Cieśla (dziennikarz śledczy "Newsweeka")

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/mc

Czytaj także

Prywatne, publiczne, państwowe. Jak działa radio

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 12:00
- Obowiązującym dziś modelem w Europie jest dualny system mediów audiowizualnych, publiczno-prywatny - przypominał w Dwójce prof. dr hab. Janusz Adamowski, opowiadając o zmieniającym się kształcie dwudziestowiecznej radiofonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Bałkanach trwa wojna - o pamięć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 18:00
- Uczestnicy konfliktu sprzed dwudziestu lat wciąż starają się wskazać drugą stronę jako zbrodniarza - uważa Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejscy premierzy na rosyjskich etatach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 22:00
- Byli szefowie rządów Niemiec i Finlandii są lobbystami rosyjskich spółek energetycznych. A warto się też przyjrzeć działaniom aktywnych polityków europejskich - zwrócił uwagę Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń