"Konflikt w Syrii pokazuje bezużyteczność ONZ"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 18:23
- Organizacja Narodów Zjednoczonych nie spełnia w Syrii żadnej ze swoich ról - oceniał w "Pulsie świata" dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Audio
  • Dr Wojciech Wilk opowiada o skutkach toczącej się od 4 lat wojny w Syrii. Rozmawia Michał Żakowski (Puls świata/Dwójka)
Obecnie na pomoc humanitarną, warunkującą przetrwanie, oczekuje 10 milionów osób w samej Syrii i kilka  milionów Syryjczyków, który opuścili swoje państwo (na zdjęciu uchodźcy z obozu  Zattari w Jordanii)
Obecnie na pomoc humanitarną, warunkującą przetrwanie, oczekuje 10 milionów osób w samej Syrii i kilka milionów Syryjczyków, który opuścili swoje państwo (na zdjęciu uchodźcy z obozu Zattari w Jordanii)Foto: PAP/EPA/JAMAL NASRALLAH

- Organizacja ta nie dąży do wygaszenia walk w Syrii, nie ma też żadnego wpływu na ten kraj. Pojawia się więc pytanie o sens jej istnienia - zauważał gość Dwójki.

Brak reakcji ONZ, w czwartą rocznicę wojny w Syrii, piętnuje już 21 organizacji pomocowych. W podpisanym przez nie apelu pojawiają się oskarżenia o "nieumiejętne działania" i doprowadzenie do największego po II wojnie kryzysu humanitarnego w tym kraju.

Dr Wilk podkreślał też, że naciski na syryjski rząd w dużej mierze utrudnia prowadzona od lat 70. polityka tamtejszych władz.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzący: Michał Żakowski

Gość: dr Wojciech Wilk (prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 17.15

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Michał Żakowski ONZ Syria
Czytaj także

Islam od początku był projektem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 12:00
– Mahomet był zarówno przywódcą religijnym, jak i politycznym. Nie jest więc do końca tak, że islam jest wykorzystywany politycznie. Z pewnością jednak w ostatnich dekadach odbywa się to w specyficzny sposób – mówił w Dwójce były ambasador RP w Egipcie Jan Natkański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konflikt w Syrii pochłania coraz więcej ofiar

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:30
Z Iraku płyną najgorsze statystyki od wielu lat. Wojna z Państwem Islamskim kosztowała życie ponad 15 tys. cywilów.
rozwiń zwiń