Fascynacja komunizmem wiecznie żywa?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 17:51
Z okazji 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja podsumowująca europejskie doświadczenia w rozliczaniu z dyktaturą.
Audio
  • Göran Lindblad o fascynacji komunizmem w Europie Zachodniej (Puls świata/Dwójka)
Fragment pomnika ku czci żołnierzy radzieckich w Budapeszcie
Fragment pomnika ku czci żołnierzy radzieckich w BudapeszcieFoto: pixabay.com

- Na uniwersytetach na zachodzie Europy wciąż są profesorowie, którzy kiedyś byli entuzjastami komunizmu, dali się uwieść tej ideologii, która swoje prawdziwe oblicze ujawniała dopiero, gdy gdzieś stawała się dominującą siłą polityczną. Podobnie jest z nazizmem. W Szwecji czy Norwegii są jeszcze profesorowie, którzy byli związani z partiami nazistowskimi. Jednak o nazizmie i zbrodniach nazistów mówi się dużo, a o zbrodniach komunistów bardzo mało - opowiada Göran Lindblad, przewodniczący Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia.

Dodaje, że komunizmu na Zachodzie nigdy w pełni nie potępiono. - W niektórych państwach na Zachodzie są partie komunistyczne. To bardzo niedobra sytuacja - stwierdza gość radiowej Dwójki.

Dlaczego w zachodniej Europie panuje nostalgia za komunizmem? Jak przekonać ludzi do odwrotu od tej zbrodniczej ideologii? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość:  Göran Lindblad (przewodniczący Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia)

Data emisji: 15.06.2015

Godzina emisji: 17.15

mp/jp

Czytaj także

Groby w więzieniu w Białymstoku. IPN apeluje o materiał DNA

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 14:38
Białostocki oddział IPN tworzy bazę danych osób zamordowanych, w czasie II wojny światowej i po niej, na terenie miejscowego więzienia - obecnego aresztu śledczego. Wciąż poszukuje i prosi o kontakt krewnych takich osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnajduje się Żołnierzy Wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 11:00
- Komuniści nie dokumentowali miejsc pochówku swoich ofiar - podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, wyjaśniając trudności w poszukiwaniach grobów Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawa śmierci Stanisława Pyjasa. Koniec śledztwa w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 10:45
Śledztwo w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa może skończyć się pod koniec tego roku - poinformował prowadzący śledztwo prok. Ireneusz Kunert z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń