Rosja kontra Niemcy. Czy to już wojna hybrydowa?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:00
– Od aneksji Krymu w 2014 r. widzimy natężenie działań propagandy rosyjskiej wobec Niemiec – mówił Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Niemcy kontra Rosja. Czy to już wojna hybrydowa? (Puls świata/Dwójka)
Angela Merkel i Władimir Putin
Angela Merkel i Władimir PutinFoto: Press Service of the President of Russia/wikimedia/CC BY SA 4.0

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas ostatniej wizyty w Turcji była wstrząśnięta cierpieniem Syryjczyków spowodowanym przez rosyjskie bombardowania. Kreml odrzuca wszelką krytykę, a rosyjskie media ostro krytykują politykę Berlina.

Pojawiają się też nieprawdziwe informacje, dotyczące np. rzekomego zgwałcenia rosyjskiej dziewczynki przez imigrantów w Niemczech. Fałszywa wiadomość, do której odniósł się nawet Szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow, wywołała falę protestów Rosjan mieszkających w Niemczech.

Ponadto Moskwa wyraźnie wspiera bliskich sobie niemieckich polityków. Co to wszystko oznacza? Jakimi metodami Rosja prowadzi wojnę informacyjną z Niemcami i jak wykorzystuje w niej pacyfistyczną część niemieckiego społeczeństwa?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Antyzachodnia retoryka Rosji. "Dowód, że sankcje są bolesne"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 16:00
- Ostatnie wypowiedzi Rosji wskazują, że polityka Zachodu wobec działań Moskwy jest skuteczna – mówił w Dwójce Grzegorz Gromadzki, analityk spraw wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska-Litwa. Jak poprawić nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 18:46
- Powinniśmy rozmawiać z Litwą nie tylko o sprawach polskiej mniejszości. Istotna jest sprawa szersza: aktywizacja polskiej polityki zagranicznej w całym regionie – podkreślał Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska-Niemcy. "To jest spór na poziomie retoryki"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:00
- To nie jest zmiana fundamentów, ale akcentów werbalnych. I to nagle Niemcom zaczęło przeszkadzać - oceniał w Dwójce Andrzej Talaga, omawiając zaognione w ostatnich dniach polsko-niemieckie relacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dolega stosunkom polsko-niemieckim?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 12:00
- Współpraca gospodarcza układa się świetnie, stosunki międzyludzkie nieźle - wymieniał Piotr Buras , Dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Jego zdaniem konflikt ma wymiar głębszy, symboliczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód obroni się przed propagandą Kremla?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 17:00
- W tych działaniach chodzi o to, by osłabić zarówno Unię Europejską i NATO, a także poszczególne kraje. Ich spoistość, ich zdolność do reakcji – tłumaczył Janusz Onyszkiewicz, mówiąc o rosyjskiej machinie propagandowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchodźcy syryjscy znaleźli się w pułapce?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:00
ONZ wezwała Turcję do otwarcia granic z Syrią. W kraju tym przebywa już jednak 2,5 miliona Syryjczyków.
rozwiń zwiń