Unia nie zawarła porozumienia z Turcją?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 09:00
- To tak naprawdę wstępne porozumienie, którego zapisy trzeba doprecyzować. Wiele z nich ma połechtać Turcję, ale niekoniecznie należy spodziewać się ich realizacji - mówił Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • Rozmowa o porozumieniu Unia Europejska-Turcja (Puls świata/Dwójka)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Turcji Ahmet Dvutoglu podczas inauguracji Szczytu UE-Turcja w Brukselifot.PAPEPATHIERRY MONASSEPOOL
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Turcji Ahmet Dvutoglu podczas inauguracji Szczytu UE-Turcja w Brukseli/fot.PAP/EPA/THIERRY MONASSE/POOL

ONZ podważa zgodność porozumienia z prawem Unii Europejskiej i, szerzej, z prawem międzynarodowym. Wątpliwości - nawet wśród tureckich dziennikarzy - budzi plan wprowadzenia ruchu bezwizowego między Krajem Półksiężyca a Wspólnotą. Turcja musiałaby bowiem spełnić kilkadziesiąt trudnych do zrealizowania warunków. Trudno wyobrazić sobie również wcielenie w życie planu utworzenia strefy buforowej w Syrii - a to wobec pewnego sprzeciwu Baszszara al-Asada.

Porozumienie ma także przyspieszyć proces integracji Turcji z Unią Europejską. Ale czy Ankara jest tak naprawdę zainteresowana dynamicznym ruchem na Zachód?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Karol Wasilewski (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)

Data emisji: 9.03.2016

Godzina emisji: 17.45

mm/mc

Czytaj także

Kryzys migracyjny. "Unia Europejska nie zdała egzaminu z zasad solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 19:40
Jak będzie wyglądała współpraca Unii Europejskiej z Turcją w związku z kryzysem migracyjnym? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście "Debaty Jedynki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia i Turcja grają migrantami

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 17:00
W związku z kryzysem migracyjnym Turcja pojawiła się w nagłówkach najważniejszych gazet i czołówkach serwisów radiowych i telewizyjnych.
rozwiń zwiń