- Co najmniej 34 ofiary śmiertelne, z których 14 zginęło na lotnisku Zaventem, a 20 na stacji metra.
- Doszło do dwóch zamachów: na lotnisku oraz na stacji metra Maelbeek.
- Władze Belgii podniosły alert antyterrorystyczny do najwyższego poziomu.
- Prezydent Andrzej Duda: nie ma sygnałów o zagrożeniu w Polsce
- MSZ: troje Polaków jest rannych
- Za jednym z podejrzanych o zamach rozesłano list gończy
20.14
Pokojowy marsz pod hasłem "Nie - dla strachu" odbędzie się w niedzielę w Brukseli w odpowiedzi na wtorkowe zamachy terrorystyczne. - Ważne jest pokazanie, że Belgia odmawia poddania się terroryzmowi. To zgromadzenie będzie symbolem życia razem i solidarności koniecznej w tych trudnych dla każdego z nas chwilach - powiedział Emmanuel Foulon, będący inicjatorem wydarzenia.
Marsz rozpocznie się o godzinie 14 i wyruszy spod gmachu Giełdy w samym centrum belgijskiej stolicy.
19.54
Podczas rewizji, którą przeprowadzono we wtorek w brukselskiej dzielnicy Schaerbeek w ramach dochodzenia po porannych zamachach terrorystycznych, policja znalazła kolejną bombę, odczynniki chemiczne oraz flagę Państwa Islamskiego - podała prokuratura.
Belgijskie media podają, że poza materiałami wybuchowymi znaleziona bomba zawierała m.in. gwoździe. Znajdowały się one też w bombach zdetonowanych rano na brukselskim lotnisku. Prokuratora informuje, że w środę przeprowadzono w całym kraju szereg rewizji, które mają prowadzić do wykrycia sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli
19.44
Także Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, na znak solidarności z Belgami, stał się czarno-żółto-czerwony.
19.39
Najwyższy budynek świata - Burj Khalifa w Dubaju - podświetlony kolorami belgijskiej flagi na znak solidarności z rodzinami ofiar wybuchów w Brukseli. Zjednoczone Emiraty Arabskie potępiły terrorystyczny atak, do którego doszło dzisiaj w stolicy Belgii.
Minister spraw zagranicznych Anwar Mohammad Gargash napisał w oświadczeniu, że wszelkie przejawy terroryzmu bez względu na narodowość i religię muszą być natychmiast potępiane.
19.37
Według króla Belgów Filipa, 22 marca nigdy już nie będzie dniem jak każdy inny. Monarcha przemówił do rodaków w krótkim orędziu. Król Filip zapewnił, iż razem z małżonką jest myślami z rodzinami ofiar. - Matylda i ja łączymy się w bólu z tymi, którzy stracili kogoś bliskiego lub sami zostali ranni w tych tchórzliwych i podłych atakach do jakich dziś doszło - powiedział król Belgów.
- W obliczu zagrożenia będziemy działać wspólnie ze stanowczością, ze spokojem i z godnością. Zachowajmy ufność w nas samych, ta ufność jest naszą siłą - dodał monarcha.
19.05
Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiązał wtorkowe zamachy terrorystyczne w Brukseli z przyjmowaniem do Europy uchodźców. Uznał, że praktycznie żaden rozsądny człowiek w Europie nie kwestionuje już tego, że zagrożenie terrorystyczne wzrosło z powodu niekontrolowanej nielegalnej imigracji - poinformowała agencja MTI.
19.03
Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura ocenił, że zamachy w Belgii pokazują, że należy zakończyć wojnę w Syrii i doprowadzić do politycznych zmian w tym kraju. Następnie będzie można skoncentrować się na walce z Państwem Islamskim (IS).
18.37
Za jednym z podejrzanych wysłano list gończy. Według mediów dwóch ze sfotografowanych przez kamerę przemysłową mężczyzn zginęło w wyniku eksplozji. Trzeci, ubrany w jasną kurtkę, miał uciec z miejsca zamachu. Tego mężczyzny poszukuje belgijska policja. Tożsamości podejrzanych nie podano.
18.31
- Obserwując to, co się dzieje w Belgii, wyciągamy wnioski i staramy się dmuchać na zimne. W tej chwili nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa Polaków. Staramy się jednak zapewnić jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa - podkreślił szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. - Być może nie ma zagrożenia terrorystycznego, ale z punktu widzenia zarządzania kryzysowego może wystąpić element, który spowoduje panikę wśród tłumu. Służby wzmogły czujność - powiedział Kubiak.
- Gdyby była jakakolwiek informacja o tym, że na terytorium Polski planowane jest działanie terrorystyczne, to zapewne zostałaby podjęta decyzja o podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego - dodał.
18.15
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła władze Belgii o pełnej solidarności ze strony jej kraju. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że sprawcy ataków w Brukseli to terroryści nie zważający na nakazy człowieczeństwa. Niemiecka kanclerz zapewniła, że europejskie wolne społeczeństwa okażą się silniejsze niż terroryzm.
17.54
Państwo Islamskie wydało oświadczenie, w którym przyznało się do przeprowadzenia dzisiejszych zamachów w Brukseli. Stwierdzono w nim, że - jak to określono - "czarne dni" są odwetem za agresję wymierzoną w organizację.
"Obiecujemy sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu" - zapowiedzieli dżihadyści w komunikacie.
17.48
W czwartek projekt ustawy antyterrorystycznej zostanie przyjęty przez międzyresortowy zespół do spraw zagrożeń terrorystycznych. Takie zapewnienie złożył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA zapowiedział, że dokument przejdzie etap konsultacji międzyresortowych, a do Sejmu trafi jako projekt rządowy.
Ustawa ma poprawić koordynację między służbami na wypadek zagrożeń terrorystycznych- mówil minister Błaszczak.
17.43
Na lotnisku w Brukseli była podłożona trzecia bomba, która nie wybuchła - poinformowały lokalne władze. Została odnaleziona i zniszczona.
17.35
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił zamachy terrorystyczne w Brukseli, nazywając je "godnymi pogardy atakami w samo serce Belgii i centrum Unii Europejskiej".
17.31
Lotnisko Zaventem w Brukseli, gdzie we wtorek rano doszło do zamachu, pozostanie zamknięte także w środę - poinformowały władze lotniska.
We wtorek odwołano wszystkie loty na brukselskie lotnisko i z niego. W sumie było to około 600 lotów, na które bilety wykupione miało około 60 tysięcy pasażerów.
Ze względu na prowadzone śledztwo i zniszczenia spowodowane przez dwie eksplozje lotnisko pozostanie zamknięte także w środę - poinformowały władze portu lotniczego we wtorek po południu.
17.27
Warszawiacy składają kwiaty i zapalają znicze przed Ambasadą Belgii po zamachach terrorystycznych w Brukseli. Pojawiły się też napisy "Brukselczycy, Polska i Warszawa są z Wami! Nie dla terroru! Kondolencje dla rodzin pomordowanych”.
TVN24/x-news
Kwiaty złożyli m.in. prezydent Anrzej Duda, ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
17.19
Aresztowanie Salaha Abdesalama mogło przyspieszyć wcześniej zaplanowane zamachy - twierdzi profesor Michał Chorośnicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak zdaniem eksperta do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego eksplozje w brukselskim metrze i lotnisku nie są bezpośrednią odpowiedzą na aresztowanie mężczyzny podejrzanego o kierowanie ostatnimi zamachami w Paryżu.
17.10
Polskie MSZ podniosło stopień ostrzeżenia dotyczącego wyjazdów do Belgii. Obecnie brzmi ono: "ostrzegamy przed podróżą".
00:15 sobczak 22.3 Rafał Sobczak, dyrektor biura rzecznika MSZ: aktualizacja ostrzeżenia dla osób planujących podróż do Belgii (IAR)
17.06
Tysiące internautów wyrażają w mediach społecznościowych solidarność z Belgami, opatrując je hasztagiem #PrayforBrussels
16.55
Szefowie państw i rządów UE we wspólnym oświadczeniu wydanym w związku z zamachami w Brukseli zapewnili, że będą zjednoczeni w walce przeciwko nienawiści, niosącemu przemoc ekstremizmowi oraz terroryzmowi. "Ten ostatni atak tylko wzmacnia naszą determinację, by bronić wartości europejskich i tolerancji przed atakami nietolerancji" - napisali we wspólnym oświadczeniu liderzy państw unijnych oraz szefowie instytucji europejskich.
16.50
- Dziś te ataki dotknęły Brukselę. Cała Europa była celem. Unia Europejska i jej instytucje muszą być zjednoczone i pozostaną zjednoczone w obliczu terroru - podkreślił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w oświadczeniu opublikowanym po południu.
16.47
W Brukseli od 16.00 zaczęła działać komunikacja miejska z wyjątkiem metra. Rodzice mogą odebrać dzieci ze szkół, do tej pory musiały one przebywać w budynkach. Część brukselczyków kończy pracę i wyludnione dotychczas ulice zapełniają się.
16.44
Wnętrze terminala brukselskiego lotniska po wybuchach:
STORYFUL/x-news
16.38
Ze łzami w oczach szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini stwierdziła na skróconej konferencji prasowej, że Europa i Bliski Wschód powinny wspólnie zwalczać przemoc i ekstremizm. - To bardzo smutny dzień dla Europy - mówiła w Ammanie szefowa unijnej dyplomacji.
16.36
- Stolica Belgii, stolica całej Unii Europejskiej, jest całkowicie sparaliżowana - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Ryszard Czarnecki.
- Komunikacja miejska przestaje działać. Dostałem właśnie od ważnego polityka informację, że nie uda nam się dzisiaj spotkać, bo trudno będzie dojechać do Parlamentu Europejskiego - wskazał.
16.30
Polacy poszkodowani w Brukseli to dwóch mężczyzn ze Służby Celnej oraz kobieta.
TVN24/x-news
16.27
W reakcji na zamachy w Brukseli paryska wieża Eiffla będzie we wtorek wieczorem iluminowana w kolorach flagi Belgii: czerwonym, żółtym i czarnym - zapowiedziała mer Paryża Anne Hidalgo.
16.26
Belgijski rząd zarządził trzydniową żałobę narodową - ogłosił minister spraw wewnętrznych Jan Jambon.
Dziennik "La Libre Belgique" zaznacza na stronach internetowych, że żałoba narodowa jest ogłaszana w Belgii niezmiernie rzadko, w szczególnie dramatycznych sytuacjach. Ostatni raz wprowadzono ją na siedem dni w 2014 r. po śmierci królowej-wdowy Fabioli.
16.25
Do przeprowadzenia zamachów w Brukseli przyznało się Państwo Islamskie - informuje Reuters powołując się na agencję zbliżoną do ISIS.
00:49 cegielski 22.03.2016 Oświadczenie Państwa Islamskiego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
16.21
Prezydent USA Barack Obama potępił wtorkowe zamachy w Brukseli i obiecał, że Stany Zjednoczone zrobią, co w ich mocy, by pomóc Belgom w schwytaniu sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności. Musimy być razem w walce z terroryzmem - apelował.
16.18
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski potępił zamachy terrorystyczne w Brukseli. Szef polskiej dyplomacji, który przebywa z wizytą w Mińsku, przekazał również wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar.
16.16
Przewodniczący Episkopatu Polski złożył kondolencje Belgom. Arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu potępił ataki terrorystyczne na lotnisku i w metrze w Brukseli.
16.11
O zastosowanie rozwiązań siłowych wobec terrorystów apeluje były oficer jednostki specjalnej GROM pułkownik Krzysztof Przepiórka. W rozmowie z TVP Info podkreśla, że rozwiązania polityczne nie sprawdzają się. Jego zdaniem, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek sygnały o radykalizacji pewnych osób czy grup, które wzywają do przemocy, należy natychmiast reagować.
15.58
Opublikowano zdjęcie z kamery przemysłowej, które przedstawia trzech podejrzanych o dokonanie zamachu na lotnisku Zaventem.
15.56
Czy Polska jest bezpieczna? Komentarz dziennikarza Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego
15.39
Wszelkie zjawiska obecne w zglobalizowanym świecie, również te negatywne, wcześniej czy później do nas dotrą, tak będzie też z terroryzmem - mówi PAP dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Trzeba nauczyć się żyć z tą świadomością i uruchomić system edukacji antyterrorystycznej - dodaje.
15.37
W związku z zamachami w Brukseli Watykan oświadczył, ze nie zmieni się program uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem papieża.
15.35
Przejmujący film z lotniska Zaventem, nagrany niedługo po wybuchach:
15.32
Zostało sformułowane zalecenie, przekazane Policji i Straży Granicznej, by wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole, szczególnie w miejscach, w których mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Chodzi m.in. o lotniska, dworce i centra handlowe.
TVN24/x-news
15.21
Jeden z najbardziej wpływowych uniwersytetów islamskich na świecie potępił dzisiejsze zamachy w Brukseli. Egipska uczelnia Al Azhar napisała w oświadczeniu, że ataki te stoją w sprzeczności z zasadami islamu. W specjalnym oświadczeniu przedstawiciele uczelni napisali, że dzisiejsze ataki są „pogwałceniem tolerancyjnych nauk islamu". Wezwali też cały świat, by walczył z terroryzmem. Jak napisali, chodzi o to, aby powstrzymać „ponowne, ohydne zbrodnie przeciwko niewinnym”.
00:40 8090607_1.mp3 Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
15.19
Nowe oświadczenie MSZ: z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani. Służby konsularne pozostają w kontakcie z rodzinami poszkodowanych.
15.12
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił we wtorek zamachy w Brukseli i jednocześnie postawił znak równości między - jak to określił - terrorystami niezależnie od tego czy są to Kurdowie odpowiedzialni za ataki w Ankarze czy zamachowcy ze stolicy Belgii.
15.07
Dwaj Polacy ranni w zamachach w Brukseli to funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przebywali tam w delegacji - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefami służb.
- Poprosiłem – zresztą tak samo jak poprosiła pani premier, z tego co wiem - o to, aby jednak wszelkie służby dbające o bezpieczeństwo naszego kraju i bezpieczeństwo Polaków zachowały szczególną, wzmożoną czujność w tej sytuacji, jaka wystąpiła – powiedział prezydent.
15.05
Minutą ciszy polski rząd uczcił ofiary porannych zamachów w stolicy Belgii.
TVN24/x-news
15.04
Belgijskie media podały, że służby specjalne miały w poniedziałek informacje o atakach przygotowywanych przez islamskich terrorystów. Nie wiedziały jednak gdzie i kiedy miało do nich dojść.
15.02
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS uważa za nieuzasadnione zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z zamachami w Belgii. Taką propozycję wysunął w Sejmie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
15.01
Linie lotnicze LOT odwołały wszystkie dzisiejsze połączenia na trasie Warszawa-Bruksela-Warszawa. Jak powiedział IAR rzecznik LOT Adrian Kubicki, anulowano także jutrzejszy poranny rejs ze stolicy Belgii do Warszawy.
TVN24/x-news
Adrian Kubicki dodaje, że pasażerowie mogą bezpłatnie zmienić swoje rezerwacje i polecieć do Amsterdamu lub Duesseldorfu.
14.58
Evan Lamos, który jechał metrem do pracy, powiedział radiu BBC 5 Live, że słyszał eksplozję.
00:21 8090480_1.mp3 Evan Lamos: metro natychmiast się zatrzymało. Silniki przestały pracować i zgasło światło. Z głośników usłyszeliśmy komunikat, żeby zachować spokój, bo doszło do awarii i trwają prace nad jej usunięciem. Trwało to trzy-cztery minuty. Ludzie byli coraz bardziej zaniepokojeni i zdenerwowani (IAR)
14.55
Papież Franciszek modli się za dusze ofiar zamachów w Brukseli. Pisze o tym w telegramie wysłanym w jego imieniu do arcybiskupa stolicy Belgii, watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.
14.54
Szyicki Hezbollah uważa, że Europa jest trawiona ogniem z Bliskiego Wschodu, co ma świadczyć o rosnącym zagrożeniu ze strony skrajnie radykalnych grup sunnickich. W ten sposób ugrupowanie działające m.in. w Libanie skomentowało wtorkowe zamachy w Brukseli.
Winą za ten stan rzeczy szyickie ugrupowanie obarczyło organizacje, które oskarża o apostazje np. Państwo Islamskie (IS).
14.48
- Nie ma zasadności, by podwyższać w Polsce stan zagrożenia - powiedział po spotkaniu z szefami służb prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że nie ma sygnałów o zagrożeniu na terenie Polski.
Prezydent: nie ma sygnałów o zagrożeniu w Polsce >>>
14.47
W kwestiach bezpieczeństwa Platforma Obywatelska jest do dyspozycji rządu Beaty Szydło, jesteśmy gotowi dzielić się naszym 8-letnim doświadczeniem rządowym - zadeklarował szef PO Grzegorz Schetyna.
- Dziś wszyscy czujemy się solidarni z Belgami, z ofiarami i ich rodzinami. To jest zawsze bardzo trudny dzień, kiedy widzimy jak giną niewinni ludzie, jak zwycięża terror, nienawiść i agresja. Wszyscy dzisiaj jesteśmy z Brukselą - powiedział Schetyna na wtorkowej konferencji prasowej.
14.39
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Ambasadę Belgii w Warszawie. Przed gmachem prezydent złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów. - Za ten gest dziękują pracownicy placówki - mówi Nicolas Neve de Mevergnies z Ambasady Belgii.
14.37
W tej chwili Polska jest państwem bezpiecznym, nie ma podstaw do tego, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa - powiedziała podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa premier Beata Szydło.
- Wszystkie służby działają, są w pogotowiu, będą wzmożone kontrole w miejscach komunikacji - na dworcach, na lotniskach - po to, abyście państwo czuli się bezpieczniej - zapowiedziała szefowa rządu.
TVN24/x-news
14.34
W warszawskim metrze został podniesiony stan bezpieczeństwa, została zwiększona liczba patroli - poinformował wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, odnosząc się do zamachów, do których doszło we wtorek w Brukseli.
14.31
Brukselska policja powiększyłastrefę bezpieczeństwa, zamykając dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE. Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.
14.27
Nigdy nie pozwolimy, żeby terroryści zwyciężyli - oświadczył we wtorek premier W. Brytanii David Cameron po posiedzeniu sztabu antykryzysowego COBRA.
Alert po zamachach w Brukseli
- Mamy do czynienia z bardzo konkretnym zagrożeniem terrorystyczny w różnych krajach europejskich i musimy skonfrontować się z nim na wszelkie możliwe sposoby - powiedział Cameron. - Dzisiaj jest dzień współczucia, kondolencji, ale także wzmocnienia naszego własnego bezpieczeństwa - dodał.
14.26
Zarządzono ewakuację elektrowni atomowej Tihange - poinformowała belgijska agencja prasowa Belga powołując się na lokalną policję.
Siłownia Tihange jest położona w odległości około 25 km na południowy zachód od Liege.
14.20
Sekretarz generalny NATO potępił zamachy w Brukseli
14.15
Belgijska policja znalazła przy zwłokach zamachowca z lotniska w Brukseli karabin Kałasznikowa - poinformowały belgijskie media. Na miejscu ataku terrorystycznego znaleziono także pas z materiałami wybuchowymi, które nie eksplodowały.
14.12
Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze podjęło po zamachach w Brukseli działania skoordynowane z belgijskimi i amerykańskimi służbami, w tym z Departamentem Sprawiedliwości.
14.03
Francja wzmacnia środki bezpieczeństwa w obliczu groźby zamachów. Minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve poinformował o skierowaniu do walki z terroryzmem dodatkowo 1600 żołnierzy i policjantów, z tego 400 w regionie stołecznym Ile-de-France.
13.59
Komisja Europejska podniosła stopień alertu antyterrorystycznego w związku z zamachami w Brukseli - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas. Flagi na masztach zostały opuszczone do połowy na znak solidarności z ofiarami ataków.
13.48
PILNE:
Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w zamachach w Brukseli jest dwóch polskich obywateli - poinformował dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. Ranni Polacy są obecnie hospitalizowani - dodał.
13.45
Za 15 minut w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem-koordynatorem do spraw służb specjalnych oraz szefami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
13.43
Prezydent Andrzej Duda wpisał się do księgi kondolencyjnej w Ambasadzie Królestwa Belgii. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji - napisał do króla Belgów Filipa I.
13.37
Belgijskie media informują o co najmniej 34 ofiarach śmiertelnych. 20 osób zginęło w metrze, 14 na lotnisku.
Źródło: BE RTL TVI/x-news
13.30
W regionie Brukseli trwają przeszukania w związku z zamachami na brukselskim lotnisku i w metrze. Według RTBF policja przeszukuje domy i poszukuje osób, które mogły być powiązane z zamachami. Wzmocniono patrole na ulicach. Media podały też, że po zamachu w hali odlotów znaleziono broń.
13.27
Pałac Królewski w Brukseli został ewakuowany po zamachach. Jak przekazano, król Belgów Filip i królowa Matylda są wstrząśnięci. Nie podano jednak, czy we wtorek przebywali w pałacu.
13.26
Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła zamachy w Brukseli. W krótkim komunikacie jej rzecznika czytamy o "obrzydliwych zamachach", które powodują, że "wszyscy trzymamy się razem". Rzecznik zapewnił o solidarności z ofiarami i zdecydowaniu w walce z terroryzmem.
13.25
Przedstawiciele najwyższych władz Rosji potępili sprawców zamachów w Brukseli. Prezydent Władimir Putin nazwał ich "barbarzyńcami", a premier Dmitrij Miedwiediew wezwał do wspólnej walki z międzynarodowym terroryzmem.
13.22
Francuska solidarność z Belgami. Rysunek redakcji Le Monde
13.16
Dr George Yacoub, arabista z UW: wtorkowe zamachy w Brukseli wpisują się w łańcuch ataków terrorystycznych, do jakich doszło wcześniej w Turcji i Paryżu, i są konsekwencją błędnej polityki imigracyjnej Europy
13.09
Co najmniej 28 ofiar śmiertelnych pochłonęły dwa zamachy, na lotnisku Zaventem oraz stacji metra Maelbeek.
Źródło: PAP
13.04
13.00
Wśród rannych w zamachach w Brukseli jest słoweński dyplomata. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec. Dyplomata został ranny w drodze do pracy, w wyniku wybuchu w metrze. Słoweniec jest w szpitalu, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
12.57
Prezydent Andrzej Duda odwiedził ambasadę Belgii w Warszawie po zamachach terrorystycznych w Brukseli. Przed gmachem ambasady prezydent złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów. Spotkał się też z ambasador Belgii Colette Taquet.
12.51
12.49
Na razie nikt nie przyznał się do zamachów. Jednak zwolennicy Państwa Islamskiego (IS) wyrażali we radość w mediach społecznościowych z ataków terrorystycznych w Brukseli, w których śmierć poniosło ponad 20 osób - podała agencja Reutera.
- Państwo zmusi was do ponownego określenia waszych dróg tysiące razy, zanim ośmielicie się znowu zabić muzułmanina i wiedzcie, że muzułmanie mają teraz państwo, które ich broni - napisał jeden ze zwolenników IS na Twitterze.
12.46
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnia o solidarności z ofiarami zamachów w Brukseli i Belgami. Jens Stoltenberg określił ataki na mieszkańców miasta mianem "tchórzliwych". Dodał, że "terroryzm nie pokona demokracji i nie odbierze nam wolności".
12.39
Premier Beata Szydło po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: mogę zapewnić Polaków, że są bezpieczni; nie ma powodu, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone kontrole.
Czytaj więcej >>>
12.36
W dwóch eksplozjach na międzynarodowym lotnisku zginęło co najmniej 11 osób, a 81 zostało rannych. W trzeciej eksplozji, w metrze w europejskiej dzielnicy, zginęło 15 osób, a 55 zostało rannych - takie dane podały władze brukselskiego metra.
Skorygowane zostały poprzednie informacje - w metrze doszło tylko do jednego wybuchu na stacji Maelbeek. Początkowo mowa była o dwóch wybuchach, ponieważ przez sąsiednią stację - Schumann - ewakuowano ranne osoby.
12.35
Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył we wtorek w komunikacie, że "poprzez ataki w Brukseli uderzona została cała Europa".
12.34
Przebywający z wizytą na Kubie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama został powiadomiony o zamachach w Brukseli, a amerykańskie władze pozostają w stałym kontakcie z belgijskim rządem - poinformował anonimowy przedstawiciel Białego Domu.
12.32
Sprawcą jednej z dwóch eksplozji na lotnisku w Brukseli był najpewniej zamachowiec samobójca - potwierdził we wtorek belgijski prokurator federalny. Wszystkie trzy eksplozje na lotnisku i w metrze były jednak atakami terrorystycznymi - dodał.
12.29
W reakcji na zamachy w Brukseli, wczesnym popołudniem pod przewodnictwem premiera Matteo Renziego zbierze się w Rzymie włoski komitet bezpieczeństwa narodowego. Władze Włoch zapewniają o stanie najwyższego alertu na terenie całego kraju, poczynając od rzymskiego lotniska Fiumicino i innych portów lotniczych.
12.25
Politolog z WiseEuropa Adam Balcer powiedział, że zamachy trzeba rozpatrywać w kontekście listopadowych ataków w Paryżu. To odwet za aresztowanie jednego z organizatorów ataków, Salaha Abdeslama - powiedział politolog przypominając, że zamieszkana przez imigrantów brukselska dzielnica Molenbeek jest ośrodkiem muzułmańskich ekstremistów.
12.16
W związku z wydarzeniami w Brukseli w warszawskim metrze wzmożono środki bezpieczeństwa. Utrzymywany jest też stały kontakt ze wszystkimi jednostkami i służbami odpowiadającymi za zapewnienie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Anna Bartoń.
12.15 Posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
12.13
Flagi Polski i Belgi opuszczone do połowy masztu we Wrocławiu
12.10
Świadek wybuch w metrze Ian McCafferty, który w chwili wybuchu stał na peronie sąsiedniej stacji metra, powiedział BBCnews, że huk słychać było z dużej odległości. Pył i kurz rozniosły się natychmiast na sąsiednie stacje kolejki podziemnej. - Żołnierze działali bardzo szybko, przeprowadzili ewakuację. Ludzie zaczęli uciekać, wielu krzyczało, było duże zamieszanie - relacjonował.
12.09
W hotelu obok stacji metra Maelbeek w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie doszło we wtorek rano do eksplozji, urządzono prowizoryczny szpital. Poszkodowanym pomaga się również na ulicach belgijskiej stolicy. Za prowizoryczny szpital służy hotel Thon, gdzie - jak relacjonują świadkowie - poszkodowanym opatrywano rany i podawano tlen.
12.08
Granica między Francją a Belgią, w tym drogowa, została całkowicie zamknięta - poinformował francuski dziennik "Liberation", powołując się na przedstawiciela przewoźnika kolejowego Thalys.
12.06
Holenderskie władze odradzają obywatelom podróże do Belgii. Nie zdecydowały się jednak zwiększyć poziomu zagrożenia antyterrorystycznego.
12.03
Po wybuchach na lotnisku i w stacji metra w Brukseli, brytyjski premier David Cameron zapowiedział zwołanie komitetu bezpieczeństwa Cobra. Wstrzymano loty z Wielkiej Brytanii do Brukseli, stanęły pociągi Eurostar kursujące tunelem pod Kanałem La Manche z Londynu do stolicy Belgii. Na londyńskich lotniskach Heathrow i Gatwick wprowadzono nadzwyczajne obostrzenia.
11.53
Premier Belgii Charles Michel: Belgia padła ofiarą ataków. To były ataki tchórzliwe, przeprowadzone z zimną krwią; doszło do dwóch zamachów: na lotnisku oraz na stacji metra Maelbeek.
- To czarny dzień dla naszego kraju. Obawialiśmy się, że to się wydarzy - przyznał Michel. Dodał, że na razie jest za wcześnie, by podać liczbę ofiar zamachów.
Poinformował o wprowadzonych kontrolach na granicach i wzmocnionej ochronie na ulicach.
Źródło: STORYFUL/x-news
11.52
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Belgii. MSZ poinformował, że tamtejsze władze po dzisiejszych zamachach podniosły stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu.
11.49
Wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki mówił na antenie Polskiego Radia 24, że normalne życie w Brukseli jest sparaliżowane. - Komunikacja miejska przestaje działać. Dostałem właśnie od ważnego polityka informację, że nie uda nam się dzisiaj spotkać, bo trudno będzie dojechać do Parlamentu Europejskiego - powiedział.
11.47
David Cameron jest wstrząśniety porannymi zamachami w Brukseli. Brytyjski premier zapewnia też o wsparciu dla belgijskich władz. - Jestem zszokowany i zaniepokojony wydarzeniami w Brukseli. Zrobimy wszystko, co możemy, by pomóc - napisał David Cameron na swoim profilu na Twitterze. Jak dodał, jeszcze dziś zbierze się brytyjski zespół kryzysowy, który zajmie się tą sprawą.
11.46
Serwis społecznościowy Facebook, w związku z zamachami w Brukseli, uruchomił usługę "safety check". Dzięki niej każdy z użytkowników, który był w Brukseli w czasie eksplozji, może poinformować swoich znajomych, że jest bezpieczny.
Usługa była powszechnie wykorzystywana między innymi w czasie ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Wówczas skorzystały z niej ponad 4 miliony osób.
11.38
W związku z dwiema eksplozjami, do których doszło we wtorek rano na brukselskim lotnisku Zaventem, port ten pozostanie zamknięty do godziny 6 w środę. Anulowano wszystkie loty do i z Brukseli - podały na stronie internetowej belgijskie linie Brussels Airlines
11.30
Ataki terrorystyczne w Brukseli to następna nikczemność terrorystów, którzy służą nienawiści i przemocy - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W krótkim oświadczeniu Tusk napisał, że jest zszokowany wydarzeniami w Brukseli, gdzie doszło do zamachów na lotnisku i w metrze.
11.24
W obliczu tragedii jesteśmy zjednoczeni z rodzinami ofiar; akty terroru nie mogą być tolerowane - napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński odnosząc się do eksplozji na lotnisku i stacjach metra w stolicy Belgii. Marszałek złożył kondolencje rodzinom ofiar.
11.15
Trwa posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zwołano je po zamachach terrorystycznych w Brukseli. Posiedzeniu przewodniczy premier Beata Szydło.
11.13
Ewakuacja na stacji metra w Brukseli.
11.02
Po serii wybuchów w Brukseli polska Straż Graniczna wzmacnia kontrole na lotniskach na terenie całego kraju. W rozmowie z IAR rzecznik prasowy komendanta głównego straży granicznej Agnieszka Golias zaapelowała do podróżnych o szczególną ostrożność.
10.59
Wszystkie unijne instytucje w Brukseli odwołały swoje spotkania. Wzmocniona została ich ochrona, dziennikarze nie mają już do nich wstępu. Są problemy z telefonami komórkowymi. Centrum kryzysowe apeluje, by nie korzystać z połączeń telefonicznych, a z wiadomości tekstowych bądź komunikować się przez media społecznościowe.
10.54
Stacja Maelbeek, gdzie doszło do eksplozji, położona jest 350 metrów od budynku Berlaymont, w którym urzędują wszyscy komisarze. Na razie KE nie zdecydowała się na ewakuację Okoliczne kawiarnie i restauracje są zamknięte. - Boję się. To, co się dzieje, to szaleństwo - powiedziała sprzedawczyni w sklepie w zamykanym właśnie punkcie ze zdrową żywnością tuż przy siedzibie KE.
10.48
Wydarzenia w Brukseli świadczą o bardzo poważnych błędach belgijskich służb - tak mówi Polskiemu Radiu ekspert do spraw terroryzmu Wojciech Szewko. Przyznał, że wydarzenia te bardzo źle świadczą o belgijskich służbach. - Właśnie w ten sposób weryfikuje się, czy jakieś służby są dobre czy nie. Popełniono zasadnicze błędy, a służby te utraciły zdolności kontrwywiadowcze - dodał ekspert.
Czytaj więcej >>>
10.47
Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas mówi, na antenie Polskiego Radia 24, że Polska jest w drugim szeregu państw, którymi zainteresowani są terroryści, ale ta sytuacja może się zmienić.
Czytaj więcej >>>
10.45
Na francuskich lotniskach wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Podobne środki podjęto także na paryskim Gare du Nord - Dworcu Północnym, z którego odchodzą pociągi ekspresowe do stolicy Belgii. Prezydent Francois Hollande zwołał w Pałacu Elizejskim nadzwyczajne posiedzenie z udziałem ministrów spraw wewnętrznych i obrony.
10.42
Premier Beata Szydło przesyła wyrazy solidarności dla poszkodowanych w wyniku wybuchów w Brukseli. - Mamy nadzieję, że tych ofiar nie będzie już więcej. Wszyscy dzisiaj myślimy o tym co tam się stało - powiedziała Beata Szydło. Premier będzie uczestniczyć w posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które rozpocznie się o 11.00. Jak mówiła, chodzi o bezpieczeństwo polskich obywateli.
Czytaj więcej >>>
10.36
Po eksplozjach zamknięto największe dworce kolejowe w Brukseli - poinformowała miejscowa prokuratura. Władze Brukseli poleciły mieszkańcom, by pozostali w miejscach, w których się znajdują.
10.34
Internauci informują o akcji policji na paryskim dworcu kolejowym Gare du Nord, gdzie znaleziono podejrzany pakunek.
10.30
Premier Beata Szydło zwołała posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
10.29
Prezydent Andrzej Duda złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar dzisiejszych wybuchów w Brukseli. - Jestem zszokowany informacjami o zamachach. Wojna z terrorem jest naszym wspólnym obowiązkiem - napisał prezydent.
Czytaj więcej >>>
10.23
W reakcji na eksplozje w Brukseli, wzmocniono środki bezpieczeństwa na największych niemieckich lotniskach i dworcach kolejowych. Jak podają media, policjanci z bronią maszynową kontrolują samochody jadące na lotnisko we Frankfurcie nad Menem. Wcześniej informowano, że do Frankfurtu ma zostać skierowanych wiele samolotów, które miały lądować w Brukseli.
10.17
Do kolejnej eksplozji doszło w brukselskim metrze, tym razem na stacji Schuman, w pobliżu unijnych instytucji - poinformowała agencja prasowa Belga. Wcześniej odnotowano wybuch na stacji Maelbeek. Wszystkie stacje metra w belgijskiej stolicy zostały zamknięte. Nie jeżdżą też autobusy i tramwaje - podała Belga. Według niektórych mediów, jest 10 ofiar śmiertelnych, są też ranni.
Źródło: STORYFUL/x-news
10.14
Komisja Europejska nakazała we wtorek swoim pracownikom pozostanie wewnątrz unijnych budynków albo w domach po tym jak doszło do wybuchów na lotnisku Zaventem i na stacji metra Maelbeek w Brukseli.
10.12
Co najmniej 13 osób zginęło, a 35 zostało rannych w eksplozjach, do których doszło we wtorek na lotnisku Zaventem w Brukseli - poinformował belgijski nadawca publiczny VRT, na którego powołuje się agencja dpa. Wcześniej informowano o 10-11 zabitych.
10.09
Moment wybuchu na miedzynarodowym lotnisku w Brukseli
10.00
Wybuch, do którego doszło na lotnisku Zaventem, to był zamach samobójczy - poinformował belgijski nadawca publiczny VRT.
9.50
Kilka osób odniosło obrażenia w eksplozji na stacji metra w Brukseli, w pobliżu unijnych instytucji - poinformował reporter agencji Associated Press. Media relacjonowały, że nad wejściem na stację Maelbeek widać było czarny dym.
9.40
Do 10 osób zginęło, a około 30 odniosło obrażenia we wtorek w rezultacie wybuchów na lotnisku Zaventem w Brukseli - poinformował belgijski nadawca publiczny RTBF, powołując się na źródła szpitalne. Wcześniej media belgijskie informowały o 11 zabitych i 25 rannych.
Pasażerowie ewakuowani z lotniska Zaventem
Źródło: STORYFUL/x-news
9.35
Służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych w wyniku eksplozji w Brukseli nie ma polskich obywateli - poinformował MSZ.
Czytaj więcej >>>
9.30
Alert terrorystyczny w całej Belgii podniesiono do najwyższego, czwartego poziomu - oświadczył belgijski minister spraw wewnętrznych Jan Jambon. Lotnisko Zaventem ewakuowano i odwołano wszystkie połączenia.
9.28
Belgijskie media informują o kolejnej eksplozji w Brukseli. Do wybuchu miało dojść w jednej ze stacji metra w dzielnicy europejskiej, gdzie znajdują się unijne instytucje. Według mediów, są ranni. Kolejka podziemna została zamknięta.
8.52
Co najmniej jedna osoba nie żyje, są też ranni. Według niektórych źródeł, ofiar śmiertelnych jest od 11 do 25. Agencja Belga podała, że tuż przed wybuchami na lotnisku padły strzały. Świadkowie słyszeli też mężczyzn krzyczących po arabsku. Na lotnisku służby miały odnaleźć ładunek wybuchowy.
8.20
Belgijskie media informują o dwóch eksplozjach na międzynarodowym lotnisku w Brukseli. Do wybuchów miało dojść krótko przed 8.00. Na zdjęciach publikowanych na stronach internetowych belgijskich mediów widać unoszący się dym na lotniskiem.
PAP/IAR, to, bk