Dobrobyt czy klęska - co przyniesie nam TTIP?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 18:00
Transatlantyckie Porozumienie ws. Handlu i Inwestycji, które od 3 lat negocjują Stany Zjednoczone i Unia Europejska, od dawna wzbudza wiele kontrowersji.
Audio
  • Dobrobyt czy klęska - co przyniesie nam TTIP? (Puls świata/Dwójka)
TTIP często przedstawiane jest przez przeciwników w postaci konia trojańskiego. Na zdj. demonstracja przeciw porozumieniu w Brukseli w lutym 2015 r.
TTIP często przedstawiane jest przez przeciwników w postaci konia trojańskiego. Na zdj. demonstracja przeciw porozumieniu w Brukseli w lutym 2015 r.Foto: Global Justice Now/flickr/CC BY-SA 2.0

TTIP to umowa handlowa między Europą i Ameryką, która ma spowodować – zależnie od interpretacji – albo przyspieszenie rozwoju i dobrobyt na świecie, albo zwiększenie wpływów i władzy bogatych korporacji, i tak od dawna rządzących światem.

Paweł Zerka z grupy badawczej Wise Europa, omawiając założenia TTIP jako "porozumienia nowego typu", tłumaczył w Dwójce, dlaczego umowa budzi tyle obaw, w jaki sposób jej ewentualne wprowadzenie wpłynie na życie ludzi po obu stronach Atlantyku, a także zwracał uwagę m.in. na błędy Komisji Europejskiej podczas negocjacji z USA.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Paweł Zerka (grupa badawcza Wise Europa)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/pg

Czytaj także

USA i UE na wczesnym etapie integracji

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 12:00
- To kolejny etap pogłębiania współpracy obejmujący już rozwiązania systemowe, wpływające nie tylko na wymianę, lecz także na produkcję samych wyrobów, m.in. przez unifikację norm ochrony środowiska czy prawa budowlanego - mówił o TTIP ekonomista dr Mieczysław Groszek.
rozwiń zwiń