Pokojowa walka Tybetańczyków. "Sytuacja jest trudna"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 18:37
- Jakkolwiek Tybetańczycy próbują akcentować swoją tożsamość narodową czy religijną, za każdym razem spotykają się z represjami - mówiła w Dwójce dr Agata Bareja-Starzyńska w przeddzień 81. urodzin XIV Dalajlamy.
Audio
  • Pokojowa walka Tybetańczyków. "Sytuacja jest trudna" (Puls świata/Dwójka)
Tybetański mnich przed świątynią buddyjską zwaną Tagong Temple. Tybetańska prefektura autonomiczna w Chinach, w prowincji Syczuan
Tybetański mnich przed świątynią buddyjską zwaną Tagong Temple. Tybetańska prefektura autonomiczna w Chinach, w prowincji Syczuan Foto: STEPHEN SHAVER/ PAP/Newscom

Na świecie rozpoczęły się w środowisku diaspory tybetańskiej uroczystości urodzin duchowego przywódcy Tybetańczyków. Z tej okazji rozmawialiśmy w "Pulsie świata" o tradycji i kulturze tego narodu oraz o jego obecnej, niełatwej sytuacji.

Jak przypominała dr Agata Bareja-Starzyńska, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym trudno mówić o autonomii zagwarantowanej konstytucją Chińskiej Republiki Ludowej: - Czy jest to działalność kulturowa, biznesowa, czy administracyjna, Tybetańczycy nie mają szansy, by się aktywnie udzielać.

Czy w tych politycznych warunkach tybetańska tożsamość jest skazana na wymarcie? Z jakich form protestu korzystają Tybetańczycy, skoro z zasady odrzucają walkę czynną, opartą na przemocy? I w jakim sensie, jak mówiła dr Bareja-Starzyńska, "zrezygnowali oni z hasła niepodległości"?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: dr Agata Bareja-Starzyńska (Instytut Orientalistyczny UW)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/bch


Czytaj także

Obama spotka się z Dalajlamą. Chiny protestują

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 11:45
Prezydent USA Barack Obama przyjmie w środę Dalajlamę - poinformowało biuro prasowe Białego Domu. Kilka godzin po ogłoszeniu tych planów zaprotestował przeciwko nim chiński resort spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń