Francuskie media informują, że napastnik jechał 2 kilometry przez tłum ludzi. Mężczyzna miał kilkukrotnie strzelać do zgromadzonych.
Policja podała, że 31-letni zamachowiec był jej znany w związku z pospolitymi przestępstwami, takimi jak kradzieże i stosowanie przemocy. Jednak nie było go wśród osób, którymi interesował się francuski wywiad.
Francuskie MSZ po zamachu uruchomiło numer informacyjny +33 (0) 4 93 72 22 22 oraz pomocowy telefon komórkowy dla rodzin ofiar : +33 (0) 1 43 17 56 46.
20.00
Kończymy relację na dziś. Na najnowsze informacje z Francji zapraszamy jutro.
19.40
Komentując zamach w Nicei, niemieccy publicyści stwierdzają w piątek pesymistycznie, że demokratyczne państwa nie są w stanie skutecznie bronić się przed atakami działających w pojedynkę fanatyków. Komentatorzy ostrzegają przed nienawiścią wobec imigrantów.
19.25
Samochody prowadzone przez terrorystów samobójców to od kilku dekad najskuteczniejsza, najtańsza i najbardziej perfidna broń terrorystów na Bliskim Wschodzie eksportowana dziś przez nich do Europy.
19.10
W ciężarówce, która w nocy staranowała 84 osoby, znajdowała się broń i atrapy broni. Ponadto w naczepie znaleziono rower i 8 pustych palet.
18.50
W czwartkowym zamachu ranne zostały 202 osoby. 25 spośród nich jest podłączonych do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, a 52 są w stanie krytycznym - poinformował prokurator Francois Molins podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Paryżu.
18.18
Francja wydaje się być bardziej narażona na ataki dżihadystów niż inne państwa. Kraj ten jest na celowniku terrorystów ze względu na swe skomplikowane więzi z Bliskim Wschodem i krajami Maghrebu - pisze w piątek amerykański magazyn "Time".
18.00
- Jednoczymy się w bólu i cierpieniu z tymi wszystkim, którzy cierpią, a cierpi cały naród francuski - powiedziała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która w imieniu premier Beaty Szydło rozmawiała z ambasadorem Francji Pierre'em Buhlerem oraz złożyła kwiaty przed ambasadą.
17.28
Wśród ofiar zamachu w Nicei są dwie Polki. To siostry z Krzyszkowic niedaleko Myślenic (woj. małopolskie) - tę informację na stronie Urzędu Miasta w Myślenicach zamieścił burmistrz Maciej Ostrowski.
17.17
We Włoszech wzmocniono po zamachu w Nicei, na południowym wschodzie Francji, ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu - ogłosił włoski resort spraw wewnętrznych.
17.07
Ambasadorowie zebrani na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ minutą ciszy uczcili ofiary zamachu w Nicei.
16.46
Szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, przyjechali w piątek do ambasady Francji w Moskwie, by złożyć hołd ofiarom zamachu w Nicei. Ministrowie wpisali się do księgi kondolencyjnej.
16.35
W szpitalach całego departamentu Alpes-Maritimes przebywa 188 osób poszkodowanych w zamachu w Nicei. Taką informacje podała Generalna Dyrekcja Zdrowia. 48 osób znajduje się w stanie krytycznym, 25 jest obecnie reanimowanych.
16.26
Francuski prezydent Francois Hollande ostrzegł, że kraj czeka walka z terroryzmem, "która potrwa długo".
- Czeka nas długa walka, ponieważ wróg będzie nadal uderzał w narody i kraje, dla których wolność jest wartością nadrzędną. Ale w tej walce możemy liczyć na zaangażowanie naszych sił, służb i całego państwa - tłumaczył.
Źródło: ENEX/x-news
16.14
Brytyjski dziennik "Daily Mail" podaje, że policjanci zatrzymali zamachowca z Nicei na kilka godzin przed atakiem. Kierowca powiedział im, że wiezie lody. Pozwolono mu więc zaparkować auto przy promenadzie. Przez kilka godzin nikt nie zwracał uwagi na ciężarówkę.
15.54
Hołd ofiarom zamachu w Nicei oddają w piątek mieszkańcy Warszawy oraz politycy. Przed budynkiem ambasady Francji składają kwiaty, zapalają znicze i wpisują się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie w związku z zamachem.
15.47
Żydzi są dziś bezpieczniejsi niż chrześcijanie, uważa Naczelny Rabin Polski. W ocenie Michaela Schudricha, to pierwsza taka sytuacja od dwóch tysiącleci.
15.41
- Polska, Polacy są solidarni w tych chwilach strasznych dla Francuzów i trudnych dla państwa francuskiego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który przed ambasadą Francji złożył kwiaty i zapalił znicz. Dodał, że nasz kraj jest bezpieczny i nie jest narażony na ataki jak ten w Nicei.
15.15
Wśród ofiar zamachu w Nicei są cudzoziemcy - Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy i Rosjanie.
15.12
Prezydent Francji Francois Hollande, który przybył w piątek do Nicei, powiedział, że stan około 50 osób nadal waha się "między życiem a śmiercią".
- Wśród ofiar są Francuzi, ale jest też wielu cudzoziemców ze wszystkich kontynentów. I jest dużo dzieci, małych dzieci - dodał.
Jak pisze AFP, "wyraźnie wstrząśnięty" prezydent powiedział też: "Widzieliśmy wielu rannych, w ich pamięci pozostają wciąż straszliwe obrazy i cierpią oni dodatkowo z powodu tych ran psychologicznych".
14.50
Alarm bombowy na lotnisku w Nicei został odwołany. Pasażerowie mogą wrócić po swoje bagaże. Alert i ewakuacja pasażerów nastąpiły po znalezieniu podejrzanego pakunku.
14.31
Promenada Anglików w Nicei, na której w Dniu Bastylii doszło do ataku terrorystycznego, jest już uprzątnięta i częściowo przywrócona do ruchu. Przy bulwarze wciąż stoją patrole policji. Przechodzący promenadą ludzie zdają się do końca nie wierzyć w to, co zdarzyło się tutaj kilkanaście godzin wcześniej.
14.30
Wyrazy ubolewania po zamachu płyną z całego świata.
14.28
Co najmniej pięciu obcokrajowców jest wśród ofiar nocnego zamachu w Nicei. Takie informacje podają francuskie władze. Polskie MSZ oświadczyło, że jak dotąd nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.
14.26
Metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz wysłał telegram z kondolencjami do biskupa Nicei, Andre Marceau.
- Ogromnym smutkiem napełniła mnie wiadomość o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się ostatniej nocy na terenie Diecezji nicejskiej - napisał kardynał Dziwisz.
14.24
Kreml opublikował krótki film, z przesłaniem prezydenta Rosji do Francuzów. Władimir Putin przyznaje w nim, iż zdaje sobie sprawę, że obecnie francuskie władze, w tym prezydent Francoise Hollande, nie mają czasu, aby prowadzić rozmowy telefoniczne, dlatego w ten sposób chciał przekazać kondolencje i wyrazy solidarności.
14.11
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, w programie "Gość poranka".
14.08
Znicze upamiętniające ofiary zamachu w Nicei zapłonęły przed pomnikiem Homo Homini w Kielcach. Monument jest poświęcony wszystkim ludziom zabitych w atakach terrorystycznych. Znicze zapalili prezydent miasta - Wojciech Lubawski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, politycy i przedstawiciele różnych religii.
14.07
Po wczorajszym zamachu w Nicei francuska giełda poszła w dół, najbardziej tracą spółki związane z turystyką - hotelarskie i lotnicze.
14.05
Przyczyną ewakuacji lotniska w Nicei miał być pozostawiony bez opieki bagaż.
14.02
Część lotniska w Nicei została ewakuowana.
13.59
Opuszczona do połowy flaga na Pałacu Elizejskim w Paryżu/fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
13.58
Po zamachu terrorystycznym w Nicei Wielka Brytania sprawdza zabezpieczenie imprez masowych. Rzeczniczka premier Theresy May poinformowała, że policja plany ochrony wydarzeń zaplanowanych w tym kraju na przyszły tydzień.
13.54
W wydanym oświadczeniu tunezyjski prezydent Beji Caid Essebsi napisał, że ostro potępia ten "tchórzliwy atak". Polityk złożył kondolencje Francji i jej obywatelom i zaapelował do świata o solidarność w walce z terroryzmem. Zapewnił też, że jego kraj całkowicie wspiera w tym władze francuskie.
13.42
13.32
Prezydent Rosji Władimir Putin wyrazilł kondolencje narodowi francuskiemu w krótkim wystąpieniu telewizyjnym. Podkreślił, że Rosja wie, jakie zagrożenie stwarza terroryzm i wyraził przekonanie, że można go pokonać tylko wspólnymi siłami.
13.25
Wiele krajów arabskich, łącznie z Arabią Saudyjską, potępiło zamach w Nicei. Najwyższy autorytet sunnitów, uniwersytet Al-Azhar w Kairze, zaapelował o jedność w obliczu terroryzmu.
- Te haniebne ataki terrorystyczne są sprzeczne z naukami islamu - podkreślił w oświadczeniu kairski uniwersytet islamski. "Al-Azhar stwierdza konieczność połączenia wysiłków w walce z terroryzmem, żeby uwolnić świat od tego zła" - dodał.
13.17
"Na francuskiej ziemi dokonano kolejnego zamachu. Zginęły dziesiątki niewinnych ludzi. Ich rodziny zostały wtrącone w otchłań rozpaczy, której nie sposób zmierzyć żadną miarą. Miliony Francuzów, lecz także Polaków i wszystkich Europejczyków poczuły przeszywający ból" - zaczyna się list kondolencyjny prezydenta Andrzeja Dudy.
13.08
Jeden ze świadków nagrał moment ostrzału ciężarówki przez policję.
13.03
Premier Belgii poinformował, że poziom zagrożenia terrorystycznego w kraju nie zostanie zwiększony, ale wprowadzone będą dodatkowe środki bezpieczeństwa. Alert zostanie utrzymany na poziomie trzecim, w czterostopniowej skali. Charles Michel mówił o tym po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Szef belgijskiego rządu poinformował, że po tym zamachu służby specjalne rozważają dodatkowe zabezpieczenie obchodów święta narodowego, które obchodzone będzie w najbliższy czwartek.
12.57
Narodowe drużyny Holandii i Anglii biorące udział w mistrzostwach Europy poniżej 19. roku życia, uczciły pamięć ofiar w Nicei minuta ciszy/fot. EPA/MARIJAN MURAT
12.54
- Rzeczywiście było tak, że po miesiącu zabezpieczenia tak dużej imprezy, jaką było Euro 2016, wydawało się, że przychodzi chwila oddechu - stwierdził ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Liedel po czwartkowym ataku terrorystycznym w Nicei. - Od kilkunastu dni pojawiały się informacje świadczące o tym, że być może terroryści będą chcieli zmienić taktykę, właśnie z wykorzystaniem samochodów - dodał.
12.51
Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler podziękował Polakom za słowa wsparcia po zamachu w Nicei.
12.18
- Służby nie raportują podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Polsce - powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak po posiedzeniu zespołu antyterrorystycznego.
Minister zapewnił też, że służby przygotowane są do Światowych Dni Młodzieży. - Nie damy się zastraszyć, jesteśmy przygotowani do Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie służby raportują, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie pielgrzymów - powiedział Błaszczak.
12.13
Relacja świadka zamachu w Nicei.
12.12
Premier Bułgarii Bojko Borysow skrytykował prezydenta Francji za to, że występując po zamachu z Nicei, zapowiedział kontynuowanie nalotów na Państwo Islamskie w Iraku i Syrii.
- Wielu światowych polityków nie chce wyciągnąć wniosków z tego, co się dzieje - powiedział Borysow.
12.05
Ambasador Francji Pierre Buhler na konferencji w ambasadzie w Warszawie ocenił, że data zamachu w Nicei nie była przypadkowa. Wczoraj obchodzono rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej.
00:26 buhler 15.7 Ambasador Francji Pierre Buhler: okoliczności zamachu wywołują obrzydzenie (IAR)
Święto narodowe 14 lipca jest dla Francuzów dniem radości i zjednoczenia wokół wspólnych wartości - powiedział ambasador. Dodał, że okoliczności zamachu wymierzonego w cywilów wywołują - jak się wyraził Pierre Buhler - "obrzydzenie". Atak był "wstrętny", "podły" - dodał francuski ambasador.
12.03
Ciężarówka, którą zamachowiec wjechał w świętujący tłum/fot. EPA/OLIVIER ANRIGO
12.01
- Kościół katolicki w Polsce solidaryzuje się w proteście przeciwko barbarzyńskiemu aktowi terroru, który powinien być stanowczo potępiony przez wspólnotę międzynarodową – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
11.58
Niemiecka federalna policja poinformowała, że zostaną wzmożone kontrole na granicy z Francją. Wzmocnione będą też środki bezpieczeństwa i kontrole na lotniskach i granicznych przejazdach kolejowych.
"We współpracy z francuskimi władzami federalna policja wzmacnia kontrole na obszarach ruchu przygranicznego z Francją" - poinformowały służby w oświadczeniu.
11.56
- Ból, smutek i bunt przeciwko złu, niszczącemu niewinne życia – te uczucia rodzą się w sercach ludzi po tragedii w Nicei. Jesteśmy z Francją - napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wyraził też wielką solidarność z rodzinami ofiar oraz wszystkimi Francuzami.
11.54
ABW jest w ścisłym kontakcie z francuskimi służbami specjalnymi oraz innymi zagranicznymi partnerami i na bieżąco analizuje sytuację po ataku, do którego doszło w Nicei na południu Francji. Agencja pracuje nad zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży.
11.52
Niemal pewny kandydat Partii Republikańskiej na wybory prezydenckie w USA Donald Trump niespodziewane ogłosił w nocy z czwartku na piątek, że w obliczu ataku terrorystycznego w Nicei odkłada na później ogłoszenie swojego kandydata na wiceprezydenta.
11.47
- Chcę wyrazić solidarność rządu z mieszkańcami miasta i złożyć wyrazy współczucia i głębokiego smutku na ręce rodzin ofiar tragedii, do której doszło na Promenadzie Anglików - mówił przybyły na miejsce zamachu w Nicei minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve. Jak podkreślił, w mieście zmobilizowano "wszystkie możliwe służby porządkowe".
11.42
Jak zapobiegać atakom terrorystycznym? O tym w Debacie Poranka w Polskim Radiu 24 rozmawiali: dr Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, Agaton Koziński z dziennika „Polska The Times” i Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
11.38
Środki bezpieczeństwa podczas wyścigu kolarskiego Tour de France zostały zaostrzone podczas 13. odcinka trasy. Na 37 kilometrach rozstawionych zostanie 600 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.
Lider wyścigu Chris Froome wyraził na Twitterze solidarność z ofiarami ataku.
11.35
Kwiaty przed francuską ambasadą w Berlinie/fot. EPA/SOEREN STACHE
11.34
Polska policja jest w stanie podwyższonej gotowości - mówi jej rzecznik Mariusz Ciarka. Jak mówi, służby pracują na pełnych obrotach. Przypomniał on, że przed niedawnym szczytem NATO została zarządzona operacja o kryptonimie "Przymierze". Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas ważnych wydarzeń. Wśród nich są między innymi Światowe Dni Młodzieży.
11.31
Szpital dziecięcy w Nicei poinformował, że przyjął 50 dzieci i nastolatków poszkodowanych podczas zamachu. Dwoje z nich zmarło podczas operacji.
11.21
Świat oczekuje od Rosji i USA konkretnych kroków w walce z terroryzmem - oświadczył przebywający w Moskwie John Kerry. Dał przy tym do zrozumienia, że powinny zjednoczyć się wszystkie narody, aby położyć kres "obrzydliwemu, terrorystycznemu podejściu do życia".
11.14
Zamachowiec został "oficjalnie zidentyfikowany" - podaje w piątek agencja AFP, powołując się na źródła policyjne. Zamachowiec to 31-letni mężczyzna pochodzenia francusko-tunezyjskiego, mieszkaniec Nicei. To jego dokumenty znaleziono w ciężarówce, którą wjechał w tłum.
Lokalny nicejski portal Nice-Matin podaje, że zamachowiec nazywał się Mohamed Lahouaiej Bouhlel.
- Prowadzone są liczne operacje policyjne głównie w Nicei - powiedzieli informatorzy AFP. Według gazet policja przeszukuje mieszkanie zamachowca.
11.10
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapowiedział, że Pałac Kultury i Nauki będzie w nocy podświetlony w barwach francuskiej flagi.
11.07
Ubolewanie po zamachu w Nicei wyraził na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa.
11.05
Belgia utrzymuje trzeci poziom zagrożenia terrorystycznego w czterostopniowej skali. Poinformował o tym premier kraju Charles Michel po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zostało ono zwołane w trybie pilnym, po ataku terrorystycznym w Nicei.
11.03
Andrzej Mroczek zwraca uwagę na niekonwencjonalny sposób działania terrorysty z Nicei. Ekspert z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas wskazywał, że napastnik wjechał w tłum ciężarówką, a nie używał np. ładunków wybuchowych czy ciężkiej broni. Mimo to udało mu się skutecznie przeprowadzić zamach i zabić wiele osób.
10.56
Policja przeszukuje ciężarówkę, którą zamachowiec wjechał w tłum/ fot. EPA/ALBERTO ESTEVEZ
10.55
We Francji ogłoszona została trzydniowa żałoba narodowa.
10.52
Nie ma informacji, że wśród ofiar zamachu terrorystycznego w Nicei byli Polacy - potwierdza dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak. Dodaje, że polskie służby są w stałym kontakcie z francuską policją.
Rafał Sobczak apeluje do Polaków przebywających we Francji by stosowali się do wydawanych komunikatów.
10.48
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił w TVP Info o przyczynach i skutkach zamachu w Nicei.
10.43
Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas wskazuje, że zamachowiec z Nicei to najprawdopodobniej tzw. "samotny wilk".
Ekspert powiedział IAR, że atakom takich osób zapobiec jest bardzo trudno, bo często są to ludzie którzy albo wcześniej nie łamali prawa, albo byli znani służbom wyłącznie ze spraw kryminalnych. - A jeżeli to będą terroryści, którzy przestępstw w ogóle wcześniej nie popełniali, to trudno będzie zapobiegać takim zdarzeniom i właściwie będziemy skazani na działanie po skutku - powiedział.
10.34
Indyjscy studenci wyrazili solidarność z ofiarami zamachu/fot. EPA/RAMINDER PAL SINGH
10.32
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał, że jest oburzony i zasmucony wydarzeniami we Francji i przekazał obywatelom tego kraju wyrazy współczucia oraz solidarności. - Atak był wymierzony w niewinnych ludzi i wartości, który broni NATO, ale terroryzm nigdy nie pokona demokracji i wolności - napisał w oświadczeniu szef Sojuszu.
10.20
Polak mieszkający w Nicei relacjonuje, że tuż po zamachu schował się w budynku, gdzie spędził kilkadziesiąt minut w zamkniętym pomieszczeniu, leżąc na podłodze. Muzyk był wtedy na głównym rynku, nieopodal promenady.
Mikołaj wraz z grupą schował się w małym budynku dla muzyków. - Tam czekaliśmy prawie godzinę, leżąc na podłodze, bo właściwie nie wiedzieliśmy co się dzieje. W tym czasie śledzili informacje na Twitterze. Dopiero po godzinie, półtorej przyszła osoba, która poinformowała zebranych, co się wydarzyło. Potem na głównym placu było bardzo dużo uzbrojonych wojskowych i policjantów. Kontrolowano przechodniów. Ludzie ze względów bezpieczeństwa chodzili z podniesionymi rękami.
10.15
Prezydent Andrzej Duda złożył Francuzom kondolencje na Facebooku. Wpis pojawił się w językach polskim i francuskim.
10.12
Na znak solidarności po zamachu, na całym świecie francuskie flagi opuszczane są do połowy masztu.
Most w Sydney/fot. EPA/DAN HIMBRECHTS
10.11
Rząd w Brukseli nie ma informacji o około dwudziestu Belgach, którzy mogli być w Nicei podczas zamachu. Przyznał to minister spraw zagranicznych Didier Reynders.
10.10
Hiszpania ogłosiła dzień żałoby narodowej po zamachu w Nicei. Pełniący funkcję premiera Mariano Rajoy w wystąpieniu telewizyjnym złożył kondolencje francuskiemu rządowi, zaoferował pomoc i współpracę, zaapelował też do świata o wspólną politykę przeciwko dżihadowi.
10.08
Zdaniem profesora Kuby Jałoszyńskiego z Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie, tego typu ataki są bardzo trudne do wykrycia. Według niego, wszystko na razie wskazuje na to, że akcję przeprowadził szaleniec, który nie miał ścisłych powiązań z organizacjami terrorystycznymi.
10.01
Francja przedłuża stan wyjątkowy o trzy miesiące.
09.55
W internecie pojawił się film, nagrany na chwilę przed tragedią.
09.52
Papież Franciszek potępił zamach w Nicei i wyraził solidarność ze wszystkimi ofiarami - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Franciszek "w najbardziej kategoryczny sposób potępia każdy przejaw zbrodniczego szaleństwa, nienawiści, terroryzmu i każdy atak na pokój" - podkreślił rzecznik w wydanym komunikacie.
- W nocy śledziliśmy z niepokojem straszliwe informacje z Nicei - dodał ks. Lombardi.
09.35
- Jeśli w kraju tak doświadczonym w walce z terroryzmem, jak Francja, dochodzi systematycznie do ataków, to można powiedzieć, że nikt na świecie nie jest w tej chwili bezpieczny - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Złożył kondolencje społeczeństwu francuskiemu po zamachu w Nicei.
Waszczykowski powiedział, że w tej chwili nie może potwierdzić informacji medialnych, że wśród ofiar zamachu są Polacy.
09.30
- W piątek odbędzie się posiedzenie zespołu antyterrorystycznego - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, komentując zamach, do którego doszło w Nicei na południu Francji.
- Nie mamy informacji, aby wśród ofiar byli Polacy. Zdecydowałem o zwołaniu zespołu antyterrorystycznego. Dziś odbędzie się posiedzenie, na którym służby złożą raporty- powiedział Błaszczak, pytany w Polsat News o reakcję polskiego rządu na zamach w Nicei.
Szef MSWiA zapewnił, że służby "nie raportują o zagrożeniu w Polsce".
9.20
Hiszpania zaoferowała pomoc Francji po zamachu terrorystycznym w Nicei. W Madrycie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwołało nadzwyczajną naradę na której zostanie przeanalizowany stan zagrożenia zamachami terrorystycznymi w Hiszpanii.
09.00
W internecie pojawiają się kolejne dramatyczne nagrania tłumu uciekającego z miejsca ataku.
08.53
Po zamachu terrorystycznym w Nicei kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła Francję o wsparciu ze strony swojego kraju.
- W walce z terroryzmem Niemcy stoją u boku Francji - powiedziała Merkel. - Jestem przekonana, że pomimo trudności wygramy tę walkę - dodała szefowa niemieckiego rządu przebywająca w Ułan Bator, gdzie odbywa się spotkanie na szczycie ASEM.
08.36
Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy przekazała w piątek ambasadorowi Francji w Polsce Pierre'owi Buhlerowi wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zamachu w Nicei oraz wszystkich Francuzów.
08.30
Na miejsce zamachu w Nicei wybrano często uczęszczaną, atrakcyjną dla turystów promenadę. W radiowej Trójce mówiła o nim Joanna Caffo, Polka mieszkająca w Nicei. - To miejsce zawsze jest pełne spacerowiczów - mówiła mieszkanka Nicei. Ulica biegnie wzdłuż morza i plaży. Jest tam wiele restauracji i hoteli oraz ścieżka rowerowa. Joanna Caffo dodała, że francuskie władze zalecają mieszkającym w Nicei pozostanie w domach. Przyznała też, że zamach nastąpił w samym środku sezonu turystycznego.
08.20
- To są chwile, w których powinniśmy być wszyscy razem, ale też powinniśmy bardzo jasno i wyraźnie mówić, że nie ma naszej zgody na terroryzm, na to, by niewinni ludzie ginęli - powiedziała po zamachu w Nicei premier Beata Szydło.
Szefowa polskiego rządu w piątek bierze udział w szczycie przywódców Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii Ułan Bator.
IAR, PAP, bk