Spór o Kaszmir i strategia tysiąca cięć

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 18:36
- To bardzo długotrwały konflikt, mający swe korzenie jeszcze przed niepodległością Indii. Nigdy tak naprawdę nie zamiera - przypominał prof. Krzysztof Dębnicki, komentując zaognienie sporu wokół Kaszmiru.
Audio
  • O sytuacji we współczesnym Kaszmirze z prof. Krzysztofem Dębnickim rozmawia Krzysztof Renik (Puls świata/Dwójka)
Jak przypominał gość Dwójki, Kaszmir jest bardzo zróżnicowany od względem religijnym i językowym (zdj. ilustracyjne)
Jak przypominał gość Dwójki, Kaszmir jest bardzo zróżnicowany od względem religijnym i językowym (zdj. ilustracyjne) Foto: Pixabay/domena publiczna

W ostatnich dniach w części Kaszmiru należącej do Indii doszło do wielu demonstracji i strajków - władze indyjskie wprowadziły tam stan wyjątkowy. Wydarzenia te stanowiły punkt wyjścia rozmowy z prof. Krzysztofem Dębnickim, byłym ambasadorem RP w Pakistanie, o współczesnym Kaszmirze oraz o genezie indyjsko-pakistańskiego sporu.

Jak wygląda mozaika społeczno-religijna Kaszmiru? Czy bojownicy kaszmirscy walczą o niepodległość (wszak ten region, jak przypomniał gość Dwójki, ma i własną gospodarkę, i specyficzną kulturę islamską), czy jednak o przyłączenie do Pakistanu? W audycji również o tym, czy ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do wybuchu wojny między Indiami a Pakistanem oraz o pakistańskiej taktyce wymierzonej w sąsiada zwanej strategią "tysiąca cięć"…

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: prof. Krzysztof Dębnicki (były ambasador RP w Pakistanie, przez wiele lat dyplomata w Indiach)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/ob


Zobacz więcej na temat: Indie Krzysztof Renik Pakistan