Brexit i inne bolączki Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:30
- Środek ciężkości przeniesie się do Niemiec. Rodzi się pytanie, czy kraj ten poradzi sobie z tym psychicznie – mówił Bartosz Wieliński.
Audio
  • Bartosz Wieliński opowiada o unijnej strategii Angeli Merkel (Puls świata/Dwójka)
Kanclerz Angela Merkel podczas wywiadu telewizyjnego w galerii Elisabeth Lueders w Berlinie, 28 sierpnia 2016 r.
Kanclerz Angela Merkel podczas wywiadu telewizyjnego w galerii Elisabeth Lueders w Berlinie, 28 sierpnia 2016 r.Foto: Rainer Jensen/PAP/EPA

Dziennikarz Gazety Wyborczej i wieloletni korespondent w Niemczech opowiadał w audycji o strategii kanclerz Merkel, która przez szczytem w sprawie Brexitu w Bratysławie realizuje negocjacje z przedstawicielami państw członkowskich, w tym m.in. z liderami Grupy Wyszehradzkiej.

- Niemcy od zawsze były jednym z  głównych graczy Unii Europejskiej, jednak teraz ciąży na nich odpowiedzialność, by nie dopuścić do dalszego rozpadu Wspólnoty. To jest teraz ich najważniejsza bolączka.

Jaki jest plan Angeli Merkel na negocjacje z Wielką Brytanią? Jak kształtują się jej stosunki z Europą Środkową? W audycji również o sytuacji wewnętrznej w Niemczech, która może utrudnić kanclerz realizację jej unijnej strategii.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Bartosz Wieliński (publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/mc

Czytaj także

Jakie lekarstwo zaaplikować Unii na Brexit? Berlin i grupa V4 przeprowadziły wstępną naradę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 16:32
Po decyzji o Brexicie trzeba szukać rozwiązań, które uczynią UE silniejszą. Europejczycy powinni się poczuć gospodarzami Wspólnoty – postulowała premier Beata Szydło przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec w sprawie reformy w UE. Swoje priorytety przedstawiły też Węgry, Słowacja, Czechy. Kanclerz Niemiec liczy na ostateczne porozumienie w UE w rocznicę Traktatów Rzymskich. Rozmowy V4 i Berlina już dobiegły końca.
rozwiń zwiń