Grzebanie się w polityce, czyli spór o Efez

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 19:00
- Podstawową myślą działania archeologów jest to, że jesteśmy gośćmi, i to ma swoje wielorakie implikacje – powiedział dr Zbigniew Szafrański.
Audio
  • Dr Zbigniew Szafrański w rozmowie o archeologii i polityce w kontekście wyrzucenia archeologów austriackich z Efezu w Turcji (Puls świata/Dwójka)
Fasada biblioteki Celsusa w Efezie (zdjęcie ilustracyjne)
Fasada biblioteki Celsusa w Efezie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Benh LIEU SONG/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Archeolog nawiązał w ten sposób do wyrzucenia austriackich naukowców z Efezu w Turcji. Wydarzenie, które wzburzyło światem archeologicznym, postrzegane jest jako zemsta za słowa austriackiego kanclerza Christian Kerna, który opowiada się za zerwaniem negocjacji UE z Turcją.

Jakie są inne momenty w historii archeologii, w których zadecydowała polityka?

Dr Zbigniew Szafrański przypomniał w audycji o roku 2004, gdy polscy archeolodzy nie palili się do rozpoczęcia badań w tym kraju. Powodem był brak zaproszenia ze strony irackich władz. Ostatecznie polscy naukowcy rozpoczęli prace w irackim Kurdystanie.

W audycji posłuchamy również o tym, że Polacy powinni uczyć się od Brytyjczyków i Francuzów, którzy potrafią wykorzystywać archeologię do kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: dr Zbigniew Szafrański (archeolog)

Data emisji: 07.09.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/mg

Czytaj także

Skandal dyplomatyczny na linii Wiedeń-Ankara. Turcja oburzona komunikatem na lotnisku w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 14:38
Władze Turcji w sobotę późnym wieczorem wezwały charge d'affaires Austrii ws. "nieprzyzwoitego komunikatu", jaki pojawił się na lotnisku w Wiedniu - przekazało tureckie MSZ. Komunikat dotyczył zniesienia zapisu penalizującego seks z osobami poniżej 15 lat.
rozwiń zwiń