Ulubiony amerykański prezydent Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 18:20
- Barack Obama, będąc politykiem o wyraźnych lewicowych poglądach, wpisywał się w nadzieję, że Stany Zjednoczone będą upodabniać się do Europy w wymiarze socjalnym, dyplomatycznym, a nawet militarnym – powiedział w Dwójce dr Aleksander Gubrynowicz.
Audio
  • Dr Aleksander Gubrynowicz o amerykańsko-niemieckich relacjach (Puls świata/Dwójka)
Barack Obama i Angela Merkel podczas konferencji prasowej w Berlinie, 17 listopada 2016 r.
Barack Obama i Angela Merkel podczas konferencji prasowej w Berlinie, 17 listopada 2016 r.Foto: PAP/EPA/Kay Nietfeld

Ekspert z Instytutu Studiów Politycznych PAN odniósł się tymi słowami do berlińskiego spotkania Baracka Obamy z Angelą Merkel, które w związku z prezydenturą Trumpa może być ostatnią szansą na dobre relacje na linii Berlin-Waszyngton.

- Trump odbył już jedną rozmowę telefoniczną z kanclerz Angelą Merkel, ale widać wyraźnie, że Niemcom nowy gospodarz Białego Domu po prostu się nie podoba – powiedział dr Aleksander Gubrynowicz. - Media niemieckie podkreślają wręcz, że gdy Trump został wybrany na prezydenta, to właściwie z Berlina nie popłynęły zdawkowe gratulacje, tylko raczej ostrzeżenie, że "owszem będziemy współpracować, ale na pewno nie na każdych warunkach" - dodał ekspert.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jakie kwestie za prezydentury Baracka Obamy były sporne na linii Waszyngton-Berlin.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Aleksander Gubrynowicz (politolog, Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 17.45

mz/mc

Czytaj także

Donald Trump. Najbardziej zaskakujący prezydent

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:45
- Trump nie miał innego wyboru. Musiał uspokoić świat po kontrowersyjnej kampanii, jaką prowadził – powiedział w Dwójce Marek Wąsiński, komentując przemówienie prezydenta-elekta, w którym zapewnił, że będzie dążył do współpracy, a nie do konfliktów.
rozwiń zwiń