Zamach w Stambule osłabi Erdogana?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 18:48
- Do tej pory istniało skojarzenie, że kraj autorytarny kosztem ograniczenia wolności zapewnia obywatelom bezpieczeństwo. W coraz bardziej autokratycznej Turcji zasada ta nie działa - mówił w Dwójce politolog Adam Balcer.
Audio
  • Adam Balcer komentuje sytuację w Turcji po zamachu na klub Reina w Stambule (Puls świata/Dwójka)
W zamachu w Stambule zginęło 39 osób
W zamachu w Stambule zginęło 39 osóbFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

"Państwo Islamskie" przyznało się do krawego zamachu z 31 grudnia w klubie rozrywkowym Reina w Stambule. To kolejny w ostatnim czasie akt terroru, który wstrząsnął Trucją. Adam Balcer zwracał uwagę, że kraj ten jest celem ataków kilku organizacji: oprócz islamistów z ISIS zamachów dokonują Kurdowe z Partii Pracujących Kurdystanu i terroryści z grupy Sokoły Wolności Kurdystanu. - Turcja w tym momencie jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, wyłączając państwa upadłe i te będące w stanie wojny - mówił gość audycji "Puls świata".

Zdaniem Adama Balcera wpływ na bezpieczeństwo w Turcji mają masowe czystki dokonane przez prezydenta Erdogana w armii i w policji. Czy poczucie zagrożenia przekłada się na popularność tureckiego przywódcy, który szykuje się do zwiększania zakresu swojej władzy? Według politologa kluczowa dla umiarkowanych zwolenników partii Erdogana (AKP) może się okazać prognozowana na ten rok recesja finansowa. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Adam Balcer (politolog z Instytutu WiseEuropa)

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/mz

Czytaj także

Zamach w Turcji. "Erdogan nie kontroluje sytuacji i się pogubił"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 21:03
Nowy rok na świecie rozpoczął nocny zamach na nocny klub w Stambule. Zabitych zostało 39 osób, a co najmniej 69 rannych. Napastnik otworzył ogień w jednym z najpopularniejszych klubów w mieście, w którym bawili się także cudzoziemcy. O sytuacji w Turcji mówili w audycji Świat W Powiększeniu Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach w Stambule. Większość ofiar to cudzoziemcy, sprawca wciąż nieuchwytny

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 06:40
Spośród zidentyfikowanych dotąd 36 ofiar zamachu na klub nocny w Stambule 11 było narodowości tureckiej, zaś 25 to cudzoziemcy - podaje agencja Anadolu. Nadal nie wiadomo, ani kto dokonał zamachu, ani z czyjej inspiracji. Trwa pościg policji. Zginęło 39 osób.
rozwiń zwiń