Nowe szanse dla mniejszości polskiej na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:44
– Nazwa grupy jest symboliczna. Stworzyliśmy tę inicjatywę, pamiętając o naszej wspólnej historii – mówił były premier Litwy Andrius Kubilius o parlamentarnej Grupie 3 Maja.
Audio
  • Nowe szanse dla mniejszości polskiej na Litwie (Puls świata/Dwójka)
Uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 procent mieszkańców tego kraju
Uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 procent mieszkańców tego krajuFoto: PAP/Marcin Obara

Inicjatywa polityka zbiegła się w czasie z deklaracją obecnego szefa litewskiego rządu Sauliusa Skvernelisa, który niedawno obiecywał rozwiązanie większości niezałatwionych spraw, o które walczy mniejszość polska w tym kraju. Do tej pory na Litwie, jak zauważył Andrius Kubilius, "brakowało na szczeblu państwowym skonsolidowanej polityki wobec mniejszości narodowych".

Polityka pytaliśmy w Wilnie o znaczenie i rolę Grupy 3 Maja, która składa się z 25 członków litewskiego parlamentu, zarówno z partii rządzących, jak i opozycji. Rozmawialiśmy o działaniach podejmowanych w ramach inicjatywy. Pierwsze z nich dotyczą edukacji, telewizji i tego, co Andrius Kubilius nazywa "wileńskim Babilonem".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Andrius Kubilius (były premier Litwy)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Wierszyna. Mała Polska na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 18:00
- Mieszka tu około 500 Polaków. Odwiedziłem wszystkich na święta Bożego Narodzenia. W sumie to było 125 wizyt po kolędzie - w niektórych domach pozostali tylko wdowcy, w niektórych mieszkają wielodzietne rodziny - powiedział ojciec Karol Lipiński, opowiadając o Wierszynie, polskiej wsi na Syberii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rumuni chcą uzdrowienia sceny politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:00
- Ostatnie wydarzenia w Rumunii pokazały, że mamy do czynienia ze zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego. Choć premier wycofał się z kontrowersyjnej ustawy, ludzi nie chcą wrócić do domu i domagają się jego dymisji – powiedział prof. Adam Burakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziś łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:37
W 26. rocznicę powołania nieformalnego zrzeszenia między Polską, Węgrami i ówczesną Czechosłowacją w "Pulsie świata" omawialiśmy perspektywy dla dalszej współpracy tych krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Litwa potrafi obronić się przed Putinem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:00
- Głównym zadaniem dla rządu litewskiego jest teraz obrona kraju przed propagandą oraz groźbami hybrydowymi ze strony Rosji – powiedział dr Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
rozwiń zwiń