Referendum w Wenezueli. Prezydent strzela do obywateli

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 08:00
– Postępowanie Nicolása Maduro jest dziwne. Pamiętamy przecież, że jego poprzednik Hugo Chávez był zwolennikiem konsultacji z narodem. Za jego prezydentury odbyło się 18 referendów – mówił Lech Miodek, wieloletni ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
Audio
  • Referendum w Wenezueli. Prezydent strzela do obywateli (Puls świata/Dwójka)
Jeden z głosujących w referendum 16 lipca 2017 r.
Jeden z głosujących w referendum 16 lipca 2017 r.Foto: PAP/EPA/Leonardo Munoz

W niedzielę 16 lipca siedem milionów Wenezuelczyków wzięło udział w zwołanym przez opozycję nieoficjalnym referendum w sprawie zablokowania działań prezydenta Nicolása Maduro i zmian konstytucji. Kraj głoduje i popada w coraz większy chaos. Mimo tego prezydent nie zamierza oddać władzy, a w celu jej utrzymania nie cofa się nawet przed użyciem siły wobec obywateli.

Podczas niedzielnego głosowania w wyniku interwencji policji zginęła jedna osoba, a w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach życie z rąk policjantów straciło już 80 ludzi. Czy jest szansa, że spór między władzą a społeczeństwem uda się jeszcze rozwiązać pokojowo? O to pytaliśmy naszego gościa.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Goście: Lech Miodek (wieloletni ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Wybory w Wenezueli. "Zatruty kielich Hugona Cháveza"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 19:08
- Mówiąc o obecnej sytuacji w Wenezueli, nie sposób nie wspomnieć historii kilkunastu ostatnich lat i Hugona Cháveza - podkreślał Paweł Zerka, komentując zwycięstwo wenezuelskiej opozycji w wyborach parlamentarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenezuela. Państwo, które przestało działać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 18:39
– Widzimy tam wyraźny kres możliwości tzw. rewolucji boliwariańskiej, czyli socjalizmu XXI wieku – mówił o dramatycznej sytuacji w Wenezueli Krzysztof Jacek Hinz, były polski ambasador w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lawina błotna w Kolumbii. "Dramat bez końca"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 18:45
- Doświadczone przez tragedię miasto Mocoa zostało praktycznie zupełnie zniszczone. Jednak to niejedyne nieszczęście, jakiego doświadczają tutejsi mieszkańcy. To miejsce słynące z przemytu narkotyków, przemocy, porwań i napadów – podkreślił Bartłomiej Rabij.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys w Wenezueli. "Nie widzę szans na rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 19:01
 - Telenowela polityczna w Wenezueli jeszcze potrwa, żadna ze stron nie jest gotowa do ustępstw - mówiła w Dwójce dr Alicja Fijałkowska z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Salwadorze woda znaczy więcej niż złoto"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 19:00
- Salwador jest najgęściej zaludnionym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym 90 proc. wód powierzchniowych jest skażonych. To dlatego udało się wprowadzić zakaz wydobycia metali – powiedziała Ewa Jakubowska-Lorenz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zakończy się skandal wokół prezydenta Brazylii?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 12:00
- Społeczeństwo brazylijskie ma już dosyć korupcji i takiego kandydata domaga się na najbliższe wybory prezydenckie, które odbędą się w przyszłym roku - mówi prof. Lech Miodek, dyplomata i ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korupcja w Brazylii. Jest szansa na zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 12:00
Były prezydent Luiz Inacio Lula da Lula, jedyny brazylijski polityk, który cieszył się zaufaniem, został właśnie skazany na 9,5 roku więzienia. Czy można przewidzieć, co będzie się dalej działo w tym wstrząsanym skandalami korupcyjnymi kraju?
rozwiń zwiń