Po próbie zamachu stanu, do której doszło 15 lipca 2016 roku, władze tureckie aresztowały ponad 50 tys. osób i zwolniły z pracy bądź zawiesiły w wykonywaniu obowiązków ok. 150 tys. osób, w tym wojskowych, policjantów, nauczycieli i urzędników, zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi.
Proces, który rozpoczął się właśnie w Ankarze, jest największą tego typu rozprawą we współczesnej historii Turcji. Przed sądem stanęło 486 osób. Zaocznie będzie sądzony również Fethullah Gülen, którego tureckie władze oskarżają o inspirowanie zamachu stanu.
Kto oprócz Gülena jest oskarżany w tym bezprecedensowym procesie? Co przede wszystkim chciałby ustalić sąd w Ankarze? I jaki jest stosunek tureckiego społeczeństwa do puczystów? Jak mówił w audycji Karol Wasilewski, przy żądaniach kary dla zamieszanych w zamach stanu pojawia się często temat kary najwyższej. - Dużo łatwiej jest trzymać elektorat w mobilizacji wokół hasła: "wprowadzimy karę śmierci dla puczystów" niż choćby wokół hasła: "wprowadzimy reformy gospodarcze" - zauważył gość Dwójki.
***
Tytuł audycji: "Puls świata"
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Karol Wasilewski (Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 2.08.2017
Godzina emisji: 17.45
jp/mc