Cyberbezpieczeństwo. Unia Europejska przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 07:50
- Wiadomo, że próby zakłócania wyborów poprzez cyberataki czy inne formy prowadzenia wojny informacyjnej były podejmowane w USA i podczas wyborów prezydenckich we Francji, więc nie sądzę, by było inaczej przed i w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego – mówił w Dwójce Antoni Wierzejski.
Audio
  • Cyberbezpieczeństwo w Unii Europejskiej (Puls świata/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o środkach, sposobach i narzędziach, jakimi europejscy eksperci dysponują w walce z atakami na sieci informatyczne, a także z propagandą i dezinformacją. Specjaliści są zgodni co do tego, że cyberprzestępczość rozwija się dziś niezwykle dynamicznie. Otaczająca nas infrastruktura informatyczna jest coraz bardziej złożona i podatna na cyberataki, a transgraniczny charakter cyberprzestępczości sprawia, że hakerzy są coraz lepiej zorganizowani i wspierani przez obce państwa.

Czy Unia Europejska jest przygotowana na cyberataki przed majowymi wyborami do swego parlamentu? Ostatnio eksperci przeprowadzili testy odporności struktur informatycznych na cyberzagrożenia. Jak wypadły? Na ile my, europejscy wyborcy, możemy być pewni, że kampania jak i głosowanie przebiegną bez zakłóceń? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Antoni Wierzejski (ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/jp