Pierwsze terytorium odradzającej się Polski niepodległej, to w latach 1914 – 1915 Rzeczpospolita Rafajłowska.
– Kiedy po bitwach w dolinie Bystrzycy Nadwórniańskiej legioniści osiedli na dłużej właśnie w Rafajłowej po przejściu grzbietu Karpat w końcu października 1914 roku, stworzyli obszar, na którym rządzili się po polsku. Administracja i ochrona wojskowa były polskie. Była też cała infrastruktura: piekarnie, szpital, łączność telefoniczna z zapleczem frontu - mówił dr Jan Skłodowski, publicysta i historyk.
Wspomnieniami dotyczącymi Rzeczpospolitej Rafajłowskiej podzielił się w audycji Dariusz Dyląg z Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego.
- Chodziłem do liceum w Myślenicach pod Krakowem. Okazało się, że moi starsi "koledzy" sprzed stu lat walczyli i ginęli w obronie Rzeczpospolitej Rafajłowskiej. Zapragnęliśmy się tam w końcu pojawić. Taka możliwość pojawiła się dopiero po 1991 roku, kiedy powstała niepodległa Ukraina. Kiedy pierwszy raz się tutaj znaleźliśmy, trafiliśmy pod sklep. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że sklep to dawny kościółek rzymsko-katolicki zbudowany niewiele lat przed I wojną światową, a łąka była po prostu cmentarzem legionistów – wspominał Dariusz Dyląg.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Świat Kresów
Prowadzi: Krzysztof Renik
Goście: Dariusz Dyląg (Galicyjskie Towarzystwo Historyczne) i dr Jan Skłodowski (Stowarzyszenie Res Carpatica)
Data emisji: 26.01.2018
Godzina emisji: 18.13
abi/ml