24 października 1929 roku nowojorska giełda na Wall Street odnotowała spadki w notowaniach. Załamanie się kursów dało początek jednemu z najważniejszych kryzysów finansowych, który na wielu płaszczyznach ukształtował następną dekadę i życie nie tylko obywateli Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata.
Amerykański sen i lata 20. XX wieku - lata prosperity
Od 1929 roku zmieniło się wiele, od technologii po metody kupowania i sprzedawania, ale jedno się nie zmienia - ludzka psychika. Bo chciwość i strach są takie same jak kiedyś. Tomasz Jaroszek
Po pierwszej wojnie światowej, w której Stany Zjednoczone odegrały bardzo ważną rolę, wzmocniły swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Ameryka stała się azylem dla wielu i uciekinierów, a także - poprzez przyjęcie nowego, kapitalistycznego, konsumpcyjnego stylu życia - umożliwiała tysiącom ludzi nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb i utrzymanie, ale i rozwój. Szanse na realizację planu "od pucybuta do milionera" dawał system finansowy, który oparł się na kredytach i akcjach.
Początki kłopotów
Ale bańka inwestycyjna, narastająca przez lata na zafascynowanym kapitalizmem Wall Street - pękła 24 października 1929 roku. Gazety szybko zaczęły opisywać "panikę", jaka zapanowała w centrum finansowym. Obywatele za pomocą telegramu otrzymywać zaczęli informacje o utracie oszczędności życia, a społeczeństwo zorientowało się, że ich bogactwo to bezwartościowy zapis na papierze. Lata 20., lata dobrobytu i nadziei, zakończyły się globalną katastrofą.
- To nie był tylko jeden dzień - przekonywał w "Pulsie świata" Tomasz Jaroszek, dziennikarz ekonomiczny, autor książki "Śladami Warrena Buffetta" - tylko efekt lat zachłyśnięcia się kapitalizmem. Popularne wtedy były wykorzystywanie przez inwestorów poufnych danych, nierówność w dostępie do informacji finansowych i raportów - mówił gość rozmowy.
Kryzys 1929 i przestroga na przyszłość
- Dlatego kryzys i Czarny Czwartek ukształtowały giełdę, jaką znamy dzisiaj - tłumaczył Tomasz Jaroszek, który jest też znawcą biografii i dorobku amerykańskiego multimilionera Warrena Buffetta, guru inwestorów z całego świata. - Ma on opinię inwestora grającego fair. Przez długie budował swoją potęgę, a to zupełnie inna filozofia niż większości, która chce się szybko dorobić. - Od 1929 roku zmieniło się wiele, od technologii po metody kupowania i sprzedawania, ale jedno się nie zmienia - ludzka psychika. Bo chciwość i strach są takie same jak kiedyś - tłumaczył Tomasz Jaroszek, podkreślając, że w świecie finansów cały czas należy wyciągać wnioski z krachu z 1929 i kryzysu z 2008 roku.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: Tomasz Jaroszek (dziennikarz ekonomiczny)
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 16.45
at