Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. W oficjalnym komunikacie prasowym Komisja Europejska poinformowała, że przejęcie spółki nie rodzi obaw co do zakłócenia konkurencji w związku z "ograniczonym pokrywaniem się działalności obu firm".
Szansa na wzmocnienie
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w swoim oświadczeniu podkreślił, że połączenie jest szansą zarówno na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Według niego, zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej grupy. Dodał, że "konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie".
- PKN Orlen musi sobie wyobrazić koncern za 10 lat. Jeżeli będziemy jako Europa odchodzić od paliw kopalnych i przechodzić na wodoro- i elektromobilność, to do tego już teraz potrzebne są kompetencje. (...) Energia elektryczna będzie w przyszłości napędzała samochody i tutaj poszerzenie dla Orlenu to dobry kierunek, bo spółki energetyczne będą się zmieniały - uważa Marcin Roszkowski.
Orlen przejmie Energę. Jest zgoda Komisji Europejskiej
Europejski Zielony Ład
Mimo trwającej pandemii koronawirusa na świecie, Komisja Europejska toczy konsultacje społeczne nt. Europejskiego Zielonego Ładu, który zawiera w sobie przejście z gospodarki wysokoemisyjnej do niskoemisyjnej. Gość audycji zaznacza, że Orlen doskonale rozumie proces, który zmierza w kierunku elektromobilności. - Będą potrzebne sieci elektroenergetyczne, źródła wytwarzania, kompetencje. PKP Orlen kupuje spółkę, która ma duży portfel odnawialnych źródeł energii, ma doświadczenie w elektroenergetyce, które koncernowi przydadzą się w perspektywie kilkunastu lat - wyjaśnia ekspert.
Ponadto w audycji:
- węgierski parlament przegłosował ustawę, która na czas stanu wyjątkowego daje specjalne uprawnienia premierowi. Rząd Victora Orbana będzie mógł rządzić krajem przez dekrety. O węgierskim sposobie walki z koronawirusem. - felieton Piotra Pogorzelskiego
- Białoruś: w Witebsku zmarł Wiktar Daszkiewicz. 75-letni aktor miejscowego Narodowego Teatru Akademickiego Teatru im. Jakuba Kołasa. To pierwsza śmiertelna ofiara patogenu. Witebskie władze wprowadziły szereg dodatkowych rozwiązań mających na celu ograniczenie pandemii. Gościem audycji był Kamil Kłysiński z OSW.
- o ustawie przewidującej karę do siedmiu lat więzienia za naruszenie wymogów sanitarnych, którą przyjęła niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa. Deputowani zaakceptowali też surowsze kary za rozpowszechnianie fake newsów o epidemiach.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Goście: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 1.04.2020 r.
Godzina emisji: 17.26
ans