W Afryce Zachodniej ludzie przestają podawać sobie ręce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 19:30
- Przez ebolę ludzie boją się wzajemnych kontaktów. Przerażenie wywołuje zwykłe kichnięcie - mówiła w Dwójce afrykanistka dr Malwina Bakalarska.
Audio
  • Dr Malwina Bakalarska o sytuacji w Afryce Zachodniej wywołanej przez ebolę. Rozmawiał Michał Żakowski (Puls świata/Dwójka)
Grafitti w Burkina Faso krytycznie odnoszące się do antydemokratycznej polityki prezydenta tego kraju Blaise Compaore. W Afryce Zachodniej pojawiają się głosy, że za epidemię wirusa eboli odpowiedzialne są władze.
Grafitti w Burkina Faso krytycznie odnoszące się do antydemokratycznej polityki prezydenta tego kraju Blaise Compaore. W Afryce Zachodniej pojawiają się głosy, że za epidemię wirusa eboli odpowiedzialne są władze.Foto: PAP/LEGNAN KOULA

Wirus ebola zbiera krwawe żniwo w krajach takich jak Liberia, Sierra Leone i Gwinea. Czy mamy do czynienia z początkiem epidemii, czy też wykreowaną paniką, sterowaną przez polityków i koncerty farmaceutyczne?
Dr Malwina Bakalarska z PAN zwracała uwagę, że choć liczba dotychczasowych zgonów jest mniejsza od tych, wywołanych przez AIDS czy gruźlicę, to obawy związane z ebolą są uzasadnione, ze względu na łatwość zarażenia. Z drugiej strony lęk przed wirusem prowadzi do stygmatyzacji czarnoskórych żyjących poza Afryką. Coraz częściej uznawani są oni za potencjalnych nosicieli eboli. W jakim kierunku rozwinie się sytuacja?

***
Tytuł audycji:
Puls świata
Prowadził: Michał Żakowski
Gość: dr Malwina Bakalarska, afrykanistka

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 17.20

bch

Zobacz więcej na temat: Afryka Ebola
Czytaj także

Epidemia eboli w Afryce. UNICEF: wirus w szczególności dotyka dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 10:44
Utrzymująca się od miesięcy epidemia eboli w Afryce Zachodniej zabiera dzieciom rodziców, naraża ich na społeczną stygmatyzację, prowadzi do zamykania szkół i ogólnie zmienia warunki ich życia - alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia eboli. Mieszkańcy Sierra Leone z powodu głodu łamią ustanowione zasady

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:40
W związku z epidemią eboli w Sierra Leone tysiące ludzi zostało poddanych kwarantannie. Mieszkańcy nie stosują się jednak do narzuconych zasad ponieważ nie docierają do nich obiecane dostawy żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komisja Europejska zwiększa fundusze na walkę z epidemią eboli

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 15:28
- Unia Europejska jest zdeterminowana, by znaleźć rozwiązanie w sprawie epidemii eboli - powiedział unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.
rozwiń zwiń