Impas w sprawie CETA. "Kolejny przejaw kryzysu UE"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 19:31
– Z jednej strony to przejaw demokracji, z drugiej zaś - nieudolności Komisji Europejskiej – mówił europeista prof. Piotr Wawrzyk o zatrzymaniu negocjacji między UE i Kanadą.
Audio
  • Impas w sprawie CETA. "Kolejny przejaw kryzysu w UE" (Puls świata/Dwójka)
Premier Belgii Charles Michel i belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders podczas konferencji prasowej w sprawie kryzysu negocjacji z Kanadą
Premier Belgii Charles Michel i belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders podczas konferencji prasowej w sprawie kryzysu negocjacji z KanadąFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Niedawno władze belgijskiego regionu Walonia oświadczyły, że potrzebują więcej czasu na analizę dokumentów dotyczących handlowej Unii Europejskiej z Kanadą. Walończyków poparły region stołeczny (Bruksela) i wspólnota francuska. Nową próbą przełamania impasu w tej sprawie było spotkanie, które odbyło się 25 października w Brukseli.

Dlaczego po siedmiu latach negocjacji dopiero mała Walonia spowodowała ich zatrzymanie? Co w tym kontekście oznacza postawa Komisji Europejskiej względem członków wspólnoty europejskiej? I na ile sama umowa CETA będzie korzystna dla UE, a na ile stanie się boczną furtką dla Amerykanów, którzy negocjują z Europą równie kontrowersyjną umowę TTIP?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Wawrzyk (politolog, europeista z UW)

Data emisji: 25.10.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

CETA: Belgia nie zgadza się na podpisanie umowy, ale to nie oznacza końca umowy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 19:31
Belgia nie dała zielonego światła dla podpisania umowy handlowej Unii Europejskiej z Kanadą. Sprzeciw Belgii nie oznacza jeszcze końca umowy - mówią w kuluarach belgijscy i unijni politycy. Podobnego zdania jest Donald Tusk i Justin Trudeau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belgia nie zgadza się na umowę z Kanadą. Co dalej z CETA?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:11
Belgia nie zgadza się na podpisanie umowy handlowej z Kanadą. Taką informację przekazał premier Charles Michel przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi. Powodem jest weto Walonii, jednego z belgijskich regionów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CETA. Szef RE Donald Tusk: wciąż możliwy jest czwartkowy szczyt UE-Kanada

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 21:40
Szef Rady Europejskiej ocenił po rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau, że wciąż jest możliwe podpisanie umowy handlowej CETA w najbliższy czwartek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CETA: parlament Walonii za podpisaniem umowy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 17:27
Parlament Walonii zagłosował w piątek za podpisaniem umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Wcześniej ten francuskojęzyczny region Belgii blokował tę umowę, co mogło pogrzebać porozumienie, gdyż Belgia potrzebowała zgody wszystkich regionów.
rozwiń zwiń