Korea Południowa. Kraj rządzony przez wróżkę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 19:11
O trwającym skandalu obyczajowo-korupcyjnym na szczytach koreańskiej władzy rozmawialiśmy z dziennikarzem Rafałem Tomańskim, specjalistą od spraw azjatyckich.
Audio
  • Korea Południowa. Kraj rządzony przez wróżkę (Puls świata/Dwójka)
Zaaresztowana Choi Soon-sil w asyście policji
Zaaresztowana Choi Soon-sil w asyście policjiFoto: PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Pod koniec października wyszło na jaw, że prezydent Korei Południowej Park Geun-hye podejmowała najważniejsze decyzje w konsultacji z szamanką i wróżką. Choi Soon-sil, ochrzczona mianem "Rasputina w spódnicy", wydawała polecenia urzędnikom, konsultowała przemówienia, a także - mimo braku uprawnień - miała dostęp do tajnych dokumentów. Mogła też liczyć na pieniądze od wielkich firm, które chciały dobrze żyć z władzą. Mówi się o 70 milionach dolarów. Od kilku dni Koreańczycy demonstrują na ulicach, domagając się dymisji prezydent.

Rafał Tomański tłumaczył w Dwójce, jak mogło dojść do takiej sytuacji w państwie, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych nie tylko w regionie, lecz także na całym świecie. Sama Park Geun-hye, bardzo doświadczona politycznie, jest z wykształcenia inżynierem elektroniki. Dlaczego więc dała się zmanipulować szamance?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Reszka

Gość: Rafał Tomański (dziennikarz, autor książki "Piekło - niebo. Zrozumieć Koreę")

Data emisji: 3.11.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Szczyt G-20 i chińska walka ze szkodnikami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 20:30
- Nie wiadomo, ile dokładnie ten szczyt kosztuje. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 24 mld dolarów – tak o wydatkach na G-20 w Chinach mówił Rafał Tomański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenezuela. Państwo, które przestało działać?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 18:39
– Widzimy tam wyraźny kres możliwości tzw. rewolucji boliwariańskiej, czyli socjalizmu XXI wieku – mówił o dramatycznej sytuacji w Wenezueli Krzysztof Jacek Hinz, były polski ambasador w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za ucieczkę grozi śmierć, a jednak próbują. O tybetańskich uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 18:35
- Jeśli ktoś podejmuje decyzję, której konsekwencją może być śmierć, znaczy, że jest przyparty do muru - podkreśliła w Dwójce dr Agata Bareja-Starzyńska z Wydziału Orientalistycznego UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajlandia po śmierci króla. "Wychował kilka pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 18:55
- Monarchia tajska, jak w ogóle monarchie typu buddyjskiego, zawiera w sobie ogromny ładunek kwestii moralnych i etycznych - przypominał dr Tomasz Gerlach, opowiadając o zmarłym niedawno królu Bhumibolu Adulyadeju.
rozwiń zwiń