"Nie ma odwrotu od wielokulturowości"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 18:00
- Obecny proces wtapiania się imigrantów w społeczeństwa jest i sukcesem, i porażką jednocześnie - mówiła w Dwójce prof. Longina Jakubowska-Bloch, antropolog z Uniwersytetu w Utrechcie.
Audio
  • Prof. Longina Jakubowska-Bloch o współczesnych problemach wielokulturowości (Puls świata/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/geralt

- Powodzenie integracji kulturowej w dużej mierze zależy nie od narodowości, ale od klasy społecznej - zauważała prof. Jakubowska-Bloch. - W wyższych klasach społecznych jest większy nacisk na wykształcenie i sukces zawodowy. Te osoby szybciej się integrują albo potrafią żyć w dwóch środowiskach jednocześnie. W niższych klasach społecznych asymiliacja jest utrudniona, dlatego ważna jest odpowiednia polityka rządowa - podkreślała antropolog. Przykładowo w Holandii integrację mają ułatwić mieszane dzielnice, których zadaniem jest zapobieganie powstawaniu gett. 

Prof. Jakubowska-Bloch dowodziła, że kultury można się nauczyć, o czym świadczy pewien test, w którym rodowici Holendrzy wypadli gorzej niż obywatele Holandii chińskiego pochodzenia. Badaczka tłumaczyła też, dlaczego nie ma odwrotu od wielokulturowości oraz wyjaśniała na czym polega właściwe pojmowanie tego terminu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prof. Longina Jakubowska-Bloch (antropolog z Uniwersytetu w Utrechcie)

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/mc

Czytaj także

Migracyjna schizofrenia Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 08:00
- Z jednej strony narastają nastroję antyimigranckie, z drugiej strony wiadomo, że gospodarka europejska potrzebuje przybyszy - mówił dr Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń