Wschód-Zachód, czyli Unia dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 10:00
- Unia Europejska nie do końca oddaje to, czym Europa jest. Wspólnota ta powstała w sztucznych granicach wyznaczonych przez jałtański ład polityczny. Wydaje się, że mieszkańcy Europy Zachodniej przyzwyczaili się do podziału z czasów żelaznej kurtyny - powiedział w Dwójce Jarosław Guzy.
Audio
  • Jarosław Guzy o kondycji Unii Europejskiej (Puls świata/Dwójka)
Wschód-Zachód, czyli Unia dwóch prędkości
Foto: Glow Images/East News

Goszczący w Dwójce komentator wydarzeń międzynarodowych mówił o istniejących podziałach w Unii Europejskiej w kontekście podpisanej w Rzymie deklaracji o przyszłości Wspólnoty.

- Dla wielu przedstawicieli elit europejskich, a także dla mieszkańców Europy Zachodniej stary kontynent kończy się na Łabie. Nie brakuje również poglądów głoszących, że granica ta przebiega na Bugu. A tak naprawdę przecież definiuje nas kultura, która sięga granicy oddzielającej Rosję od Europy – dodał Jarosław Guzy.

W nagraniu audycji posłuchamy również o polityce UE wobec obecnej sytuacji na Białorusi, która zdaniem gościa Dwójki jest przejawem peryferyjnego traktowania regionu Europy Wschodniej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Jarosław Guzy (komentator wydarzeń międzynarodowych)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/bch

Czytaj także

Aleksander Milinkiewicz: utrata niepodległości Białorusi zagrożeniem dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:12
– Moskwa odczuwa, że Białoruś nie jest tak bliska, jakby się chciało. Akceptuje niepodległość formalną, ale chciałaby, by orbita była całkiem rosyjska – mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Milinkiewicz, kandydat sił opozycyjnych w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 roku. Gościem Polskiego Radia 24 był także Jarosław Guzy, komentator międzynarodowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy podczas szczytu w Rzymie nastąpi nowe otwarcie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:16
- Nie ma jasnego konceptu, jak powinna wyglądać przyszłość Unii Europejskiej - ocenił w radiowej Jedynce prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń