Kosowa, poza Hiszpanią, nie uznały jeszcze 4 państwa Wspólnoty, a powodem był separatyzm, o czym ostatnio przekonał się rząd w Madrycie, gdy Katalonia przegłosowała swoją niepodległość. Tylko, że w przypadku Hiszpanii sprawy potoczyły się zupełnie inaczej niż wtedy, gdy świat usłyszał deklarację niepodległości ogłoszoną 17 lutego 2008 r. w stolicy Kosowa – Prisztinie.
- Hiszpanie bardzo obawiają się, że powtórzy się scenariusz kosowski i Katalonia ogłosi niopodległość jednostronnie, co zresztą zrobiła, i zostanie ona uznana międzynarodowo. Różnica jest taka, że Katalona nie ma tak silnego protektora, jakim były Stany Zjednoczone w przypadku Kosowa - tłumaczyła w audycji Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jak dodała ekspert, obecne problemy z Hiszpanią pokazują, że Kosowu będzie bardzo trudno w postępach w integracji europejskiej.
Z jakimi trudnościami w polityce międzynarodowej i wewnętrznej zmaga się Kosowo? Czy któryś z krajów bałkańskich ma realne szanse na wstąpienie do UE? Posłuchaj nagrania.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 17.45
pg