W audycji "Puls świata" rozmawialiśmy o przebiegu i perspektywach międzynarodowego spotkania w Katowicach. Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich gospodarzem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.
W dniach 2-14 grudnia 2018 szczyt klimatyczny po raz pierwszy odbywa się w Katowicach. Zaplanowane zostały: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). W wydarzeniu uczestniczy ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.
Jak przez uczestników konferencji została przyjęta polska deklaracja o sprawiedliwej transformacji? Jaką rolę może odegrać jej realizacja we wdrażaniu redukcji emisji dwutlenku węgla na świecie? Co przedstawiciele 190 krajów mają ustalić podczas spotkania w Katowicach? Jak wysokie będą koszty zaniechania działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Dariusz Rosiak
Gość: Krzysztof Jędrzejewski (rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej)
Data emisji: 6.12.2018
Godzina emisji: 17.00
mko/jp