Rumunia. Kluczowy członek NATO

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:00
- Krym to rejon nasycony rosyjskimi systemami rakiet, które pokrywają swoim zasięgiem ponad połowę Morza Czarnego w tym wybrzeże Rumunii. I tam są wysunięte jednostki NATO. Polskie wojsko będzie tam walczyć, jeśli Rosja dokonałaby agresji – mówił w Dwójce Andrzej Talaga.
Audio
  • Rumunia. Kluczowy członek NATO (Puls świata/Dwójka)
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Rumunii
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z polskimi żołnierzami stacjonującymi w RumuniiFoto: PAP/Piotr Nowak

W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w rejonie Morza Czarnego w związku z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Rumunii. Prezydent spotkał się z polskimi żołnierzami służącymi w wielonarodowych siłach NATO. Polski Kontyngent Wojskowy Rumunia liczy ok. 230 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO sojusznicy zdecydowali na warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2016 roku o rozmieszczeniu wielonarodowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence - eFP) oraz w Rumunii i Bułgarii (tailored forward presence, tFP).

Na ile Rumunia, Bułgaria i Turcja, czyli państwa NATO basenu Morza Czarnego są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w tym rejonie? Dlaczego Rumunia jest krajem o kluczowym znaczeniu dla strategii NATO? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Andrzej Talaga (ekspert Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/bch

Czytaj także

W Rumunii poderwano brytyjskie myśliwce, by odstraszyć rosyjski bombowiec

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:01
Dwa brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon poderwano w Rumunii, by odstraszyć rosyjski bombowiec, który leciał w kierunku przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Czarnym - poinformował w czwartek w oświadczeniu RAF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jens Stoltenberg: Rosja powinna uwolnić ukraińskich marynarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 16:17
- NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej - oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. 
rozwiń zwiń