Spór o nazwę Macedonii. Ekspert: jest porozumienie, ale do zgody daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:23
Grecki parlament niewielką większością głosów poparł porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Z zadowoleniem rezultat głosowania przyjęli premierzy obu państw, Aleksis Cipras i Zoran Zaew. - Porozumienie jest zawarte, ale mamy różnice w odbiorze decyzji w Macedonii i w Grecji - mówił w Dwójce dr Marko Babic.
Audio
  • Dr Marko Babic o sporze o nazwę Macedonii (Dwójka/Puls Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cosmic_Design

- W mediach problem ten był przedstawiany jako spór o nazwę - tłumaczył pracownik Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak to tylko czubek góry lodowej. - W istocie konflikt dotyczy poważniejszych spraw. To kwestia tożsamości, symboliki narodowej zarówno po stronie greckiej jak i macedońskiej -  dodał gość audycji.

Od czasu ogłoszenia przez tę byłą jugosłowiańską republikę niepodległości w 1991 r. władze w Atenach protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Z tego powodu Grecja blokowała starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Zgodnie z umową, która została już zatwierdzona przez stronę macedońską, Ateny mają wycofać swój sprzeciw wobec akcesji północnego sąsiada.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził:  Magdalena Skajewska

Gość: dr Marko Babic (Instytut Europeistyki UW)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 17.00

ms/pg

Czytaj także

Nowa nazwa dla Macedonii. Koniec sporów?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 13:00
- Ten spór o nazwę Macedonii jest absurdalny, ale biorąc pod uwagę kontekst bałkański, w którym historia tamtejszych państw odgrywa kluczową rolę, jest jak najbardziej realny – mówił w Dwójce dr Spasimir Domaradzki.
rozwiń zwiń