75. rocznica D-Day. Sojusz transatlantycki dziś

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 07:50
- Z jednej strony podstawy transatlantyckiej więzi są wciąż nierozerwalne, z drugiej coś w tych sojuszach trzeszczy – podkreślał w "Pulsie świata" Michał Kłosowski. Punktem wyjścia rozmowy była obchodzona właśnie 75. rocznica lądowania aliantów w Normandii
Audio
  • 75. rocznica D-Day. Sojusz transatlantycki dziś (Puls świata/Dwójka)
W obchodach uczestniczyło 15 światowych przywódców, w tym premier Polski Mateusz Morawiecki
W obchodach uczestniczyło 15 światowych przywódców, w tym premier Polski Mateusz MorawieckiFoto: PAP/EPA/JACK HILL / POOL

Podczas uroczystości w Portsmouth z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii brytyjska królowa Elżbieta II podziękowała "w imieniu kraju i całego wolnego świata" weteranom II wojny światowej za ich "heroizm, odwagę i poświęcenie". W obchodach wzięło udział 15 światowych przywódców, w tym premier Polski Mateusz Morawiecki. Zobacz więcej>>>

Gość Dwójkowej audycji - Michał Kłosowski z "Wszystko Co Najważniejsze" – mówił o tym, co wciąż łączy sojusz transatlantycki, ale i o tym, co go zmienia. – Sojusz ten trzeszczy w szwach przez to, że do gry wchodzą inni gracze: Chiny, Indie, kraje arabskie – tłumaczył.

Według jakich osi przebiega dziś podział Europy? W jakim sensie "cyfryzacja definiuje cywilizację"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski 

Gość: Michał Kłosowski (Sekretarz Redakcji "Wszystko Co Najważniejsze")

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 16.45

jp/mko

Czytaj także

"Special relationship". Donald Trump z wizytą w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 07:50
W audycji rozmawialiśmy o relacjach między Wielką Brytanią a USA i o tym, jak mogą one dalej wyglądać , także w kontekście Brexitu i przyjacielskich powiązań Trumpa z Borisem Johnsonem i Nigelem Faragem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

30. rocznica masakry na placu Tiananmen

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 08:10
Tysiące studentów, robotników i inteligencji protestowało w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku na ulicach stolicy Chin. Domagali się zmian demokratycznych w Państwie Środka. Wtedy władze użyły wojska do zdławienia protestu. Do dziś nie znamy skali masakry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między Wschodem a Zachodem. Raport nt. Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 08:17
Punktem wyjścia do audycji był raport opublikowany przez znajdujący się w Bratysławie think tank Globesec. Został on oparty na sondażach przeprowadzonych wśród 7 tysięcy obywateli Polski, Austrii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. 
rozwiń zwiń