Witamy w "Trzeciej Rzeczpospolitej czworonożnej"!

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 12:10
Powyższy termin to tytuł jednego z rozdziałów pionierskiej dla polskiej literatury antrozoologicznej książki "Pies też człowiek?". Jak zmieniają się nasze relacje z czworonożnymi towarzyszami? O tym Piotr Matwiejczuk rozmawiał z autorami pracy.
Audio
  • Witamy w "Trzeciej Rzeczpospolite czworonożnej"! (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Witamy w Trzeciej Rzeczpospolitej czworonożnej
Foto: fot. sxc.hu/cc

Zainteresowanie humanistów zwierzętami nie jest przypadkowe i wynika z kluczowego pytania, jakie ludzie stawiają sobie od czasów Arystotelesa – czym człowiek różni się od zwierzęcia. Problemem relacji człowiek–zwierzęta (dziś częściej: człowiek–inne zwierzęta), a także prawami zwierząt oraz możliwością poznania ich umysłów zajmują się filozofowie, etycy, socjolodzy, antropolodzy, historycy, literaturo- i kulturoznawcy. Współczesne badania relacji ludzi i zwierząt wykraczają więc daleko poza nauki przyrodnicze, przy czym wielu badaczy już dawno zrezygnowało z podejścia antropocentrycznego.

- Zmianę naszego stosunku do czworonogów dobrze widać na poziomie języka - zwrócił uwagę Michał Piotr Pręgowski, socjolog i współautor książki "Pies też człowiek?". - Coraz rzadziej słyszy się o tresowaniu zwierząt, a coraz częściej o ich szkoleniu. Coraz mniej jest wśród nas "właścicieli", a coraz więcej "opiekunów". Pierwsze słowo sugeruje przede wszystkim pewne roszczenie, drugie sygnalizuje obowiązek - wytłumaczył.

W sferze naukowej te same przemiany kulturowe owocują rosnącą, również w Polsce, popularnością antrozoologii (animal studies). Ta interdyscyplinarna dziedzina zajmuje się relacjami ludzi i zwierząt przede wszystkim z perspektywy naszego gatunku i przemian zachodzących w społeczeństwie. - Zwierzęta badane są po prostu jako aktywni uczestnicy, faktyczni aktorzy naszego życia społecznego - doprecyzował Piotr Pręgowski.

/

 

W tym właśnie duchu napisana została książka "Pies też człowiek?”. Autorzy pracy pod redakcją Michała Piotra Pręgowskiego i Justyny Włodarczyk postawili sobie za cel zbadanie tych relacji we współczesnej Polsce i opisanie, jak zmieniły się one w ciągu dwudziestu pięciu lat istnienia III Rzeczpospolitej. Jaki obraz nas, ludzi, wyłania się z tych badań? Jak traktujemy dziś psy i jakie miejsce zajmują w przestrzeni społecznej? Dlaczego pies stał się "zwierzęciem medialnym”? Czy w gospodarce wolnorynkowej istnieje "pies-konsument”? Dlaczego zwierzę to jest tak ważną częścią naszej kultury? Wreszcie – co powiedziałyby o nas psy, gdyby mogły mówić?

Na te pytania próbowali odpowiedzieć w audycji "O wszystkim z kulturą" Agnieszka Wojtków i Michał Piotr Pręgowski - współautorzy (wraz z Magdaleną Dąbrowską, Agnieszką Orłowską, Justyną Włodarczyk) książki. Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Kolekcjonowanie ptasich jaj jest zabronione

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 18:15
W Polsce nie można zbierać części zwierząt chronionych za wyjątkiem ich piór - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gruziński pies znalazł polską miłość

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 13:00
W zeszłym roku do naszej reporterki, która była na wakacjach w Gruzji, przyplątał się pies. Biała suczka była bardzo ufna i razem z Kasią spędziły cały dzień na plaży w Gonio. Kilka miesięcy później Kasia dowiedziała się, że para z Polski- Gosia i Krystian, którzy także byli na wakacjach w Gruzji, postanowili znaleźć, ściągnąć do Polski i adoptować tego psa. Czy ten zamiar im się uda?
rozwiń zwiń