11 marca 1990 podpisano akt przywrócenia państwa litewskiego. Od tego czasu niezależna politycznie Litwa przeszła drogę podobną do polskiej, wchodząc w skład międzynarodowych struktur, takich jak Unia Europejska i NATO. – Litwa jest znów w rodzinie narodów europejskich – powiedział Michałowi Strzałkowskiemu Vytautas Landsbergis, twórca ruchu Sąjūdis, przez wielu uważany za ojca niepodległej Litwy.
Litewski polityk zauważył też, że od 10 lat stosunki polsko-litewskie się pogarszają. Winą za to obarczył stronę polską, ale obecni w studiu Dwójki goście przedstawili bardziej skomplikowany obraz tych relacji, odwołując się do wydarzeń sprzed ćwierćwiecza.
Ekspert do spraw międzynarodowych Jarosław Guzy mówił, że w 1990 r. nie było w Polsce żadnych wątpliwości co do uznania niepodległej Litwy. Tymczasem na jednym ze spotkań w tamtym czasie był zdumiony wyobrażeniami młodych Litwinów, którzy sądzili, że Polska jako niepodległe państwo natychmiast będzie artykułować pretensje do Wileńszczyzny. Jego zdaniem ten sąd to efekt pewnej nie odrobionej historycznej lekcji.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadziła: Grzegorz Ślubowski
Goście: Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), Jarosław Guzy (ekspert spraw międzynarodowych), Vytautas Landsbergis (litewski polityk, twórca ruchu Sąjūdis), Czesław Okińczyc (adwokat, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie), Audrius Bačiulis (dziennikarz)
Data emisji: 12.03.2015
Godzina emisji: 21.30
mc,tj