Od wzniosłości do śmieszności: rock w filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 19:00
- Występ Metalliki z orkiestrą symfoniczną brzmiał dobrze, chociaż wtedy uważaliśmy, że to kolejny krok tego zespołu ku zatraceniu – mówił Jarek Szubrycht, dziennikarz muzyczny, w dyskusji o spotkaniach rocka i symfoniki.
Audio
  • Od wzniosłości do śmieszności: rock w filharmonii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Muzycy coraz chętniej łączą rock i muzykę symfoniczną
Muzycy coraz chętniej łączą rock i muzykę symfonicznąFoto: Andres Rodriguez/flickr/CC

Kiedy zespół rockowy wchodzi do filharmonii, robi się ciekawie, ale i niebezpiecznie - wspólne przedsięwzięcia orkiestr symfonicznych i muzyków ze świata rozrywki prawie zawsze wzbudzały kontrowersje.Tak było choćby z głośnym albumem Mettaliki "S&M" nagranym w 1999 z orkiestrą symfoniczną z San Francisco pod batutą Michaela Kamena.

- Kamen próbował zmierzyć się orkiestrowo z zespołem metalowym, co było strasznym zadaniem - wspominał kompozytor Jerzy Rogiewicz. - Setka muzyków w słuchawkach, wszyscy grający bardzo głośno, a i tak niesłyszalni zza zestawu perkusyjnego i wzmaczniacy. Jak na wojnie.

Która ze stron wychodziła zwycięsko z tych muzycznych zmagań? Dlaczego symfonika tak przyciąga artystów rockowych? Posłuchaj dyskusji, której punktem wyjścia były ostatnie owoce mariażu rocka i symfoniki: Pete Townshend, lider grupy The Who, nagrał na nowo swoją klasyczną płytę "Quadrophenia" z The Royal Philharmonic Orchestra, a polski zespół Hey nowy album zrealizował z muzykami Filharmonii Szczecińskiej.

 ***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartek Chaciński

Goście: Marcin Macuk (producent, aranżer, współautor najnowszej płyty Hey), Jerzy Rogiewicz (perkusista, kompozytor, dyrygent), Jarek Szubrycht (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 15.06.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/iwo

Czytaj także

Hip-hop to nowy jazz. Potęga Afroamerykanów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:00
– Ta muzyka narodziła się z gniewu młodych ludzi z Bronksu, a stała się w końcu wyrazem buntu młodzieży na całym świecie – mówił Tomasz Zalewski, autor książki "Harlem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Dąbrowski śpiewa Tedego i podbija parkiety

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 20:00
- Młodzi słuchacze są zmęczeni prostą muzyką elektroniczną i niezależnym gitarowym graniem - diagnozowała dziennikarka Małgorzata Halber modę na PRL-owską muzykę pop.
rozwiń zwiń