"Kroniki" nie są typową autobiografią, raczej opowieścią świadka epoki. To historia subiektywna i osobista jak jego piosenki. Bob Dylan pisze o tym, jak dojrzewały w nim jego pierwsze samodzielne teksty. Zaznacza też, że nie ma piosenek dobrych i złych, są tylko różne rodzaje dobrych.
Okładka książki "Kroniki. Tom 1", fot. mat. pras.
Książka ukazuje Dylana jako artystę słowa. Profesor Jerzy Jarniewicz - znawca i miłośnik jego twórczości - zauważa, że pisarstwo artysty nawiązuje do tradycji trubadurów. - To jest literatura, która nie istnieje samodzielnie. Na białej kartce papieru traci to, co dla niej jest żywotnie ważne, czyli związek z osobą wykonawcy, z głosem, ze sceną - mówi w rozmowie z Janem Niebudkiem.
Profesor odpowiada również na pytanie: czy pisarstwo artysty jest warte Nobla? Twierdzi, że przyznanie mu tej nagrody byłoby wyrazem dostrzeżenia zapomnianej tradycji żywego słowa. - Jeśli posłuchamy Dylana na jego najlepszych płytach, to usłyszymy twórcę, który nie ustępuje najlepszym poetom XX wieku, twórcę bardzo samoświadomego - tłumaczy Jarniewicz.
Czytając "Kroniki", można mieć wrażenie, że Dylan nie dba o kolejność zdarzeń. Autor przekładu Marcin Szuster zauważa, że jest to proza "bardzo szczególna, bo niechronologiczna i wybiórcza". - To jest autobiografia pisana przez Boba Dylana, który wie, że już nie musi pisać o sobie - podsumowuje tłumacz.
Teksty Dylana są doskonale zrytmizowane. Cechuje je nietuzinkowa wyobraźnia, dowcip językowy i sytuacyjny, jak również szerokie spektrum odniesień literackich. Spośród niemal tysiąca publikacji na jego temat większość podejmuje tematykę jego pisarstwa. Na wielu uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich prowadzone są seminaria poświęcone Dylanowi jako poecie.
Książka "Kroniki. Tom1” Boba Dylana ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne i jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości.
A oto lista osób, które wygrały książki "Kroniki. Tom 1" w audycji "Do południa":
1. Anna z Gdańska
2. Ewa z Płocka
3. Agnieszka z Sosnowca
4. Barbara z Dąbrowy Górniczej
5. Anna z Warszawy
6. Ewa z Lublina
7. Agnieszka z Kielc
8. Krzysztof z Lędzin
9. Edyta ze Spychowa
10. Marcin z Narola
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym o twórczości Boba Dylana w rozmowie z Natalią Grzeszczyk mówił również Andrzej Stasiuk!
Audycję prowadził Michał Nogaś.
"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
(iwo/mk)