Powojenna "zemsta na drugim planie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 19:30
- W krajach Europy Środkowo-Wschodniej rozliczenia splotły się z tym, co nazywano wtedy rewolucją społeczną – mówił prof. Andrzej Paczkowski.
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Adam Burakowski opowiadają o rozliczeniach w Europie po II wojnie światowej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, 20 września 1939 r. (zdjęcie ilustracyjne)
Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej, 20 września 1939 r. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Ehlert Max /Wikimedia/ CC-BY-SA 3.0

Historyk i redaktor książki "Sprawiedliwość, zemsta i rewolucja. Rozliczenia z wojną i okupacją w Europie Środkowo-Wschodniej" odniósł się tymi słowami do sytuacji, jaka panowała w tej części kontynentu po II wojnie światowej.

- W niektórych krajach całe procedury rozliczeniowe miały na celu likwidację dawnych elit państwowych – mówił prof. Andrzej Paczkowski.

Jak z kolei zauważył drugi gość Dwójki, prof. Adam Burakowski, najlepszym przykładem jest tu m.in. Bułgaria, która choć prawie nie uległa zniszczeniom wojennym, po 1945 roku stała się krwawą areną retrybucji wymierzonej w dotychczasowe elity.

W audycji posłuchamy również o innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie, jak zauważyli goście Dwójki, "sprawiedliwość i zemsta były na drugim planie".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk), prof. Adam Burakowski (historyk)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/mg

Czytaj także

Wrzesień 1939 r. na Kresach II RP

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 18:50
W audycji przybliżyliśmy postaci wybitnych kresowych generałów, ale także cywilów, którzy zasłużyli się dla obrony państwa.
rozwiń zwiń