Ostatni film zmarłego w 2016 roku wybitnego reżysera opowiada historię powojennych zmagań z władzą komunistyczną polskiego malarza Władysława Strzemińskiego, pioniera awangardy konstruktywistycznej, twórcy teorii unizmu i teorii widzenia. Zdaniem Andrzeja Kołodyńskiego bardzo dobrze w roli głównego bohatera wypada Bogusław Linda. - Nie wiem, czy rzeczywiście jest to próba oddania Strzemińskiego takiego, jakim on był, ale jest to rola tak konsekwentnie zbudowana, że przykuwa uwagę - podkreśla gość radiowej Jedynki.
Andrzej Kołodyński Kreacja Bogusława Lindy w filmie "Powidoki" jest naprawdę bardzo mocna
Pewnym mankamentem filmu, jak przyznaje krytyk, może być jego hermetyczność. - Twórcy odwołują się do wiedzy spoza filmu. Ta potworna w owym czasie Łodź, mieszkanie Strzemińskiego, ludzie, którzy go otaczają – to jest coś, co wymaga pewnego mentalnego klucza - tłumaczy Andrzej Kołodyński.
W audycji omówione zostały również inne tegotygodniowe premiery: "Ja, Olga Hepnarová" - oparty na faktach dramat o masowej czeskiej zabójczyni, polski dreszczowiec "Konwój", superprodukcja chińsko-amerykańska "Wielki Mur" i brytyjski horror "Autopsja Jane Doe". W nagraniu usłyszysz również rozmowy Beaty Kwiatkowskiej z aktorami Michaliną Olszańską (filmowa Olga Hepnarová) i Tomaszem Ziętkiem ("Konwój").
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie "Kulturalna Jedynka"
Prowadzi: Michał Montowski
Goście: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy), Michalina Olszańska (aktorka), Tomasz Ziętek (aktor)
Data emisji: 12.12.2016
Godzina emisji: 21.10
pg/gs